ABD’den Ürdün’e F-16 eğitim merkezi onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ürdüne’e 60 milyon ABD Doları bedel ile F-16 Hava Muharebe Eğitim Merkezi satışını onayladı.

Edinilen bilgiye göre yabancı askeri satışlar (FMS) kanalı ile gerçekleştirilecek söz konusu sevkiyat; tam görev simülatörlerini, muharebe taktik simülatörlerini, eğitmen / operatör istasyonlarını, taktik ortam simülatörlerini, brifing / bilgilendirme istasyonlarını, muharebe senaryosu oluşturma istasyonlarını, veritabanı oluşturma istasyonlarını, F-16 Hava Muharebe Eğitim Merkezi ve cihazlarını içeriyor.

STM Banner

Toplam tahmini değerinin 60 milyon ABD Doları olacağı söz konusu satış kapsamında ana yüklenicisi ise ABD’li Lockheed Martin şirketi olacak. Lockheed Martin temsilcileri, 2 yıl boyunca söz konusu satış için Ürdün’de görev yapacaklar.

Satış ile ilgili olarak ABD’den yapılan açıklamada, “Önerilen satış, Ürdün pilotlarının etkin bir şekilde eğitilmesini sağlayarak Ürdün’ün mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracak ve bu da ABD-Ürdün kalıcı ortaklığına katkıda bulunacak ve daha geniş ABD bölgesel politika hedefleri için kritik bir unsur olan ülkenin istikrarını sağlayacaktır. Ürdün bu varlığı pilotların eğitimini geliştirmek için kullanacak. Ürdün, bu eğitim merkezi varlıklarını ve simülatörlerini silahlı kuvvetlerine dahil etmekte zorluk çekmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

Önerilen İçerik: F-16 Blok 30 Yapısal Modernizasyonu devam ediyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu