C-130 Modernizasyonu ERCİYES’te yeni teslimat

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), havacılık ekosisteminin tüm alanlarında dünya standartlarında hizmet sağlamaya devam ediyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Erciyes Modernizasyon Projesi kapsamında C130 uçaklarının, tamamen TUSAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen ve uçağın beyni olarak adlandırılan merkezi kontrol bilgisayarı ile toplamda 23 sistem ve 117 bileşenin modernizasyon faaliyetleri devam ediyor. Toplamda 19 uçağı kapsayan Erciyes Projesi kapsamında 8 adet uçağın modernizasyonu tamamlandı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Başkanlığımız tarafından yürütülen C-130E/B uçaklarının Aviyonik Modernizasyonu-ERCİYES Projesi kapsamında TUSAŞ tarafından uluslararası seyrüsefer ihtiyaçlarına uyumlu sistemlerle donatılarak modernizasyonu ve test uçuşları tamamlanan sekizinci uçağımız HvKK’ya teslim edildi.” ifadelerine yer verildi.

Erciyes Projesi ile C-130 uçaklarının merkezi kontrol bilgisayarını yeniden tasarlayan ve uçaklara montajını gerçekleştiren TUSAŞ, aynı zamanda uçakların GPS, gösterge, çarpışma önleyici sistem, hava radarı, gelişmiş askeri ve sivil seyrüsefer sistemleri, askeri görevler için gece çıplak gözle görünmeyen aydınlatma, ses kayıtlı kara kutu, haberleşme sistemleri, gelişmiş otomatik uçuş sistemleri (askeri ve sivil), askeri ağda operasyon yapabilme kabiliyeti, dijital kayan harita ve yer görev planlama sistemleri gibi kritik parçaların modernizasyonunu gerçekleştiriyor. Bu sayede C130 uçaklarının görev kabiliyetlerini de kolaylaştıran modernizasyon ile pilotun iş yükünün azalmasının yanında, kalkıştan inişe kadar otomatik rota takibi ile emniyetli uçuş sağlanıyor.

Modernizasyon ile birlikte durumsal farkındalığın arttığı C130 uçaklarına hava meydanlarına hassas ve güvenli iniş kabiliyeti de kazandırılmış oldu. Son teknolojinin entegre edildiği uçaklar, dijital askeri / sivil planlamanın yanında icra kabiliyetine de kavuştu. Zaman ve yakıt tasarrufu için sivil havacılık kurallarına uyum sağlanmış oldu. 2007 yılında imzalanan Erciyes C 130 projesi kapsamında başlatılan çalışmalarda ilk prototip uçak 2014 yılında teslim edildi. Toplam 12 uçağın modernize edileceği proje TUSAŞ Mühendisleri tarafından titizlikle yürütülüyor.

Önerilen İçerik: TUSAŞ Erciyes Projesi ile C130 uçaklarını millileştirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu