AB’den Moldova’ya Çek yapımı pasif radar jesti

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupa Birliği (AB), Moldova’nın hava sahası gözetleme kabiliyetlerini arttırmak amacıyla Çek ERA şirketi üretimi bir pasif radar tedarik edecek.

Edinilen bilgiye göre; Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI), Avrupa Barış Fonu (EPF) kapsamında uygulayıcı aktör olarak, Moldova Savunma Bakanlığı ve Çek savunma şirketi ERA ile pasif radar sistemi tedariki için bir sözleşme imzaladı. Bu sayede Moldova’nın hava savunma ve hava gözetleme kabiliyetleri önemli ölçüde geliştirilmiş olacak.

STM Banner

Radar sistemi, Moldova’nın savunma sektöründe güvenlik, istikrar ve dayanıklılığını arttırmayı amaçlayan ve Avrupa Birliği tarafından Avrupa Barış Fonu (EPF) aracılığıyla finanse edilen bir yardım paketi çerçevesinde Moldova için tedarik ediliyor.

Bahsi geçen radarın, Çek savunma şirketi ERA tarafından geliştirilen VERA-NG olacağı üzerinde duruluyor. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; bir pasif hava arama radarı olan VERA-NG, 400+ kilometre menzile sahip. Normal radarlardan farklı olarak herhangi bir RF yayını yapmayan VERA-NG, bu özelliği sayesinde tespit edilemiyor. VERA-NG, hedefler platformlardan yapılan RF yayınlarını tespit ediyor.

128 milyon avro tahsis edildi

Avrupa Birliği, Moldova Silahlı Kuvvetleri’ni 2021 yılından bu yana Avrupa Barış İmkânı aracılığıyla destekliyor ve bugüne kadar 128 milyon Avro tahsis etti. İlk destek paketine 7 milyon Avro tahsis edildi ve Litvanya Proje Yönetimi Merkezi tarafından uygulandı.

İkinci destek paketi 40 milyon Avro tutarındadır ve şu anda ECDI ve e-Yönetişim Akademisi (e-GA) tarafından siber alanda uygulanmaktadır.

Geçtiğimiz yıl, ECDI ve e-GA’nın da uygulayıcı aktörler olarak yer aldığı 40 milyon Avro tutarında üçüncü bir yardım tedbiri paketi kabul edilmiştir. Moldova Silahlı Kuvvetlerini destekleyen son yardım tedbiri 4 Nisan 2024 tarihinde toplam 41 milyon Avro tutarında kabul edilmiştir; bu tedbiri ECDI uygulayacaktır.pasif radar sistemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defence-Industry EU

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu