Avustralya’dan nükleer denizaltı projesinde Japonya’ya veto

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya, nükleer denizaltı geliştirilmesini kapsayan AUKUS anlaşmasına Japonya’nın dahil edilmesine sıcak bakmadığını açıkladı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Japonya’ya işaret ederek, ABD ve Birleşik Krallık’ın dahil olduğu nükleer denizaltı teknolojisi alanında işbirliğini öngören AUKUS anlaşmasının üç ülkenin ötesine genişletilmesi yönünde bir plan olmadığını söyledi.

STM Banner

Albanese, ABD, İngiltere ve Avustralya savunma bakanlarının ​​​​​​​AUKUS’un siber savaş, yapay zeka ve hipersonik silahları kapsayan ve “2. Ayak” olarak adlandırılan kısmı konusunda Japonya ile iş birliği yapmayı düşündüklerini açıklamalarının ardından basın mensuplarına konuştu.

Başbakan Albanese, “AUKUS ortaklığımızla olan ilişkimize odaklanmış durumdayız. Açık olmak gerekirse, AUKUS’u üç ülkenin ötesine genişletmek gibi bir planımız yok.” ifadelerini kullandı.

AUKUS-Denizaltı

ABD ve Birleşik Krallık teknoloji transferiyle Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan denizaltı filosu oluşturmasını hedefleyen AUKUS Anlaşması, Eylül 2021’de imzalanmıştı. Anlaşma, Avustralya ile Fransa arasında bu alanda imzalanan milyarlarca dolarlık bir sözleşmenin iptaline yol açmış ve Fransa da bu duruma büyük tepki göstermişti.

SSN AUKUS

Avustralya ve Birleşik Krallık, Birleşik Krallık tarafından tasarlanan ve ABD’nin en ileri denizaltı teknolojileri de dahil olmak üzere her üç ülkenin teknolojisini içeren SSN-AUKUS denizaltılarını kullanıma alacak. İlk etapta proje için 5.8 milyar dolarlık bir fon tahsis edildi.

Ön tasarım çalışmalarına 2021 yılında başlanan 4.8 milyar dolarlık fon, 2028 yılına kadar olan geliştirme çalışmalarını kapsayacak ve BAE Systems’in programın ayrıntılı tasarım aşamasına geçmesini ve uzun vadeli kalemleri tedarik etmeye başlamasını sağlayacak. İlk SSN-AUKUS denizaltısının, 2030’ların sonunda teslim edilmesi hedefliyor. Bu amaçla ilk denizaltının prototip üretim faaliyetlerinin, 10 yıl içerisinde başlaması bekleniyor.

Ayrıca imzalanan sözleşme, BAE Systems’in Barrow-in-Furness’teki tesisinde önemli altyapı yatırımlarını, tedarik zincirine yatırımı ve 5.000’den fazla kişinin işe alımını da finanse edecek.

ABD-İngiltere-Avustralya Üçlü Basın Toplantısı/AUKUS
ABD-İngiltere-Avustralya Üçlü Basın Toplantısı/AUKUS

BAE Systems, şu ana kadar 7 Astute sınıfı denizaltıdan 5’inci Birleşik Krallık Kraliyet Donanması’na teslim etmiş olup, kalan iki denizaltı da yapım aşamasındadır. Şirket ayrıca Birleşik Krallık’ın yeni nesil nükleer denizaltıları olan Dreadnought’u tasarlamakta ve inşa etmekte olup, 4 yeni denizaltıdan 3’ü üzerinde çalışmalar devam etmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu