AB’den Yunanistan’a Doğu Akdeniz darbesi

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de icra ettiği politika sebebi ile yaptırım uygulanmasını isteyen Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne, bir darbe de Avrupa Birliği (AB)’nden geldi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi, Doğu Akdeniz ve Beyrut başta olmak üzere bir dizi önemli konuyu görüşmek üzere geçtiğimiz saatlerde videokonferans ile olağanüstü toplandı. Toplantıda; Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)’nin, Doğu Akdeniz’de uyguladığı politika sebebi ile Türkiye’ye yaptırım uygulanması talebi de görüşüldü. Edinilen bilgiye göre söz konusu talep; İspanya, İtalya, Macaristan, Almanya, Bulgaristan ve Malta tarafından reddedilmek sureti ile AB nezdinde destek bulamadı.

Öte yandan söz konusu toplantıya başkanlık eden AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Rum Kesimi ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. Borrell, Türkiye’ye gerilimi düşürmesi ve diyalog çağrısı yaptı.

Türk Dışişleri’nden yapılan açıklamada ise “Türkiye diyalog ve müzakereden yanadır. Meşru hak ve çıkarlarını korumakta kararlıdır. AB’nin çağrısı Türkiye’ye değil, Doğu Akdeniz’de tek taraflı ve kışkırtıcı adım atanlara ve Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarına saygı göstermeyenlere yönelik olmalıdır.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu