Belçika’dan MQ-9B SkyGuardian İHA siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli General Atomics Aeronautical Systems şirketi, MQ-9B SkyGuardian İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi ile ilgili olarak 188.8 milyon ABD Doları değerinde bir sipariş aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sipariş, Belçika Silahlı Kuvvetleri için dört adet MQ-9B SkyGuardian İnsansız Hava Aracı, iki adet Yer Kontrol İstasyonu, yedek parça ve destek ekipmanlarının tedarikini içeriyor. Sipariş kapsamında çalışmaların 31 Mart 2024’te tamamlanması planlanıyor. General Atomics, bu sipariş ile 94.341.260 milyon ABD Doları değerindeki ilk ödemeyi aldı.

STM Banner

MQ-9B SkyGuardian

MQ-9B SkyGuardian, halihazırda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda ve Belçika tarafından işletilen/işletilecek olan MQ-9 İHA ailesinin en yeni versiyonudur.

MQ-9B SkyGuardian; 24 metre kanat açıklığına, 11.7 metre uzunluğa, Honeywell TPE331-10 Turboprop motora, 5670kg azami kalkış ağırlığına, 2155 kilogram faydalı yük kapasitesine, 2721 kilogram yakıt kapasitesine, 40.000ft servis irtifasına, 40+ saat havada kalış süresine ve ufuk hattı ile ufuk ötesi haberleşme yeteneğine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İyi de eminmiyiz ? Faydalı yük ve yakıtı toplarsak geriye fazla birşey kalmıyor, azami kalkış ağırlığı göz önünde bulundurulursa. Adamlar bunu kağıt helvasından yapmadılar ya ! Hadi kevlar, kompozit filan diyelim, ya motoru ? 40 saat ve 2000 üzeri faydalı yük, bunlar çok iyi rakamlar. Akıncıyı sabırsızlıkla bekliyoruz. Siha’larımız dış basında da belirtildiği gibi şimdiden bir başarı hikayesi. Hele durun bakalım, daha da iyilerini yapacağız elbet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu