ABD’li Komutanlardan Rusya ve Çin Bildirisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Politico’ya konuşan kaynaklar, ABD’li üst düzey generallerin isteği üzerine ABD istihbarat servislerinin bilgi savaşının bir parçası olarak Rusya ve Çin hakkında daha fazla bilginin gizliliğinin kaldırılması ve açıklamalar yapılması olasılığını değerlendiğini açıkladı.

Kaynaklara göre Rusya ve Çin hakkındaki istihbari bilgilerin daha sık bir şekilde gizliliğinin kaldırılıp basına servis edilmesi talebi ABD Genelkurmay Başkanlığına mensup 9 ayrı kuvvetin komutanları tarafından bir mektupla ilgili yetkililere iletildi. Politico’nun elde ettiği mektuba göre ABD’li komutanlar bu ülkelerin “kötü niyetli davranışlarıyla” mücadele etmek üzere istihbari bilgilerin ve özellikle uydu fotoğraflarının kamuoyuna servis edilmesini talep etti.

STM Banner

Mektup

Generallerin mektupta şu ifadeleri kullandığı kaydedildi:

“Ülkemiz, müttefiklerinin desteğini ancak yirmi birinci yüzyılda Amerika’ya karşı meydan okumalara karşı gerçekler için alenen savaşarak kazanabilir. Bu kapsamda uydu fotoğrafları daha açık hale getirilmedir. İstihbarat servisleri, hasımlarımızın davranışlarını kaydeden bu fotoğrafları yayınlamalı.”

“Çin ve Rusya, siyasi savaşı yürütmek, bilgi ortamını manipüle etmek, ulusların egemenliğini ihlal etmek, uluslararası organları birlikte seçmek, çok taraflı kurumların bütünlüğünü zayıflatmak ve ittifaklarımızı ve ortaklıklarımızı parçalamak için kapsamlı ulusal gücün tüm araçlarını kullanıyor. Dünyayı kendi imajlarında yeniden şekillendirme, otoriterliği yayma ve hırslarını ilerletme çabaları kışkırtıcı, tehlikeli ve istikrarsızlaştırıcıdır.”

Politico’ya konuşan İstihbarat ve Güvenlik’ten sorumlu eski Savunma Bakan Yardımcısı Cary Bingen, Rusya ve Çin’in bilgiyi bir silah olarak kullandığını belirtirken, generaller ve istihbaratçılar tarafından gündeme getirilen konunun ciddi bir konu olduğunu belirtti.

“’Bu yardımı, ABD’nin ve dolayısıyla müttefiklerinin ve ortaklarının savaşmadan kazanmasını, şimdi sözde gri bölgelerde savaşmasını ve devam eden anlatı savaşında cephane tedarik etmesini daha iyi hale getirmek için talep ediyoruz. Ne yazık ki gerçeği açıklama, çarpıtmalara karşı koyma, yanlış anlatıları bozguna uğratma ve bir fark yaratmak için olayları zamanında etkileme fırsatlarını kaçırmaya devam ediyoruz.”

Pentagon

“36 Yıldızlı Muhtıra”

İndo-Pasifik Komutanlığı Komutanı Orgeneral Philip Davidson’un öncülük ettiği ve 11 Orgeneral’den 9’unun imza attığı mektubun Pentagon, istihbarat servisleri ve Kongre’de ise “öfkeyle karşılandığı” not edildi. Mektuba imza atmayan iki generalin ise CENTCOM ve CYBERCOM komutanları olduğu belirtildi. Pentagon ve Kongre koridorlarında “36 yıldızlı muhtıra” olarak adlandırılan mektubun bir ültimatom olmaktan ziyade istihbarat servislerine bir “yakarış” olduğu kaydedildi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Avril Haines, yakın bir zamanda yaptığı açıklamada kötü niyetli dış etkiyle mücadele etmek için “Zararlı Yabancı Nüfuz Merkezi” adlı yeni bir oluşuma gideceklerini belirtmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Muharip Uçak için ayrılan bütçe belli oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST, Politico

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu