Milli Muharip Uçak için ayrılan bütçe belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ ana yükleniciliğinde yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) Programı kapsamında, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan devlet bütçesi açıklandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Temel KOTİL, CNN’de Milli Muharip Uçak Programı’na değindi. KOTİL, Milli Muharip Uçak’ın geliştirme sürecine devlet bütçesinden 1.3 milyar ABD Doları ayrıldığını, isminin ise Cumhurbaşkanı öncülüğünde prototip üretiminden sonra verileceğini belirtti.

STM Banner

Ayrıca Prof. Dr. Temel KOTİL, Milli Muharip Uçak için gerekli test yapılarının kurulumunun devam ettiğini ve  hangarının inşa faaliyetlerinin de bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını açıkladı.

Milli Muharip Uçak (MMU)

BURFİS, ASELSAN BURFİS, mmu bürfis, milli muharip uçak radar, milli muharip uçak RF sistem

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak envanterden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmaktadır.

Milli Muharip Uçak kapsamında üretilecek olan uçakların, sınıfındaki diğer 5. Nesil uçaklar gibi düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık gibi teknolojilere sahip olmaları hedefleniyor. Bu kapsamda MMU; 2023 yılında hangardan çıkacak, 2026 yılında ilk uçuşunu yapacak ve 2030’dan itibaren envantere alınacaktır.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’tan GÖKSUNGUR İHA hakkında açıklama


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu