ABD’li Senatörler: “Türkiye’den F-35 parçası alımı durdurulsun”

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li dört Senatör, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında Türk savunma sanayii firmalarından parça tedarikinin durdurulmasını istedi.

ABD’li Senatörler James Lankford, Jeanne Shaheen, Thom Tillis ve Chris Van Hollen tarafından hazırlanan ve ABD Savunma Bakanı Mark T. Esper’a gönderilen yaklaşık üç sayfalık mektuba, dört senatör de imza attı.

STM Banner

ABD Senatörler tarafından hazırlanan mektupta şu ifadelere yer verildi: “ABD, Türkiye’yi 2019 yılında S-400 tedarikinden dolayı çokuluslu programdan resmi olarak kaldırdı ve Türk pilotlar için jet eğitimi sonlandırıldı. Ayrıca 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, F-35 uçaklarının Türkiye’ye transferini engelledi. ABD, Türkiye’nin S-400’ü kullanmasının Stealth F-35’i tehlikeye atabileceği konusunda uyardı.

Ancak Satın Alma ve Sürdürme Bakanı Ellen Lord, Ocak ayında gazetecilere yaptığı açıklamada, ana yüklenici Lockheed Martin ve motor üreticisi Pratt & Whitney’in Türk imalatçılarının F-35 bileşenleri için mevcut sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmesine izin vereceğini söyledi. Bu, Lockheed’in Lot 14’ün sonuna kadar Türk parçalarını alacağı ve bu uçakların 2022’de müşterilere teslim edileceği anlamına geliyor. Türkiye’nin Savunma Sanayii Başkanı İsmail DEMİR, 7 Mayıs’ta yaptığı, “ABD’de Mart 2020’den sonra F-35’ler için Türkiye’den hiçbir şey alınmayacağı yönünde bir anlayış vardı ancak bu yaklaşım artık bu şekilde değil. Şirketlerimiz, üretim ve teslimatlarına devam ediyor” şeklindeki açıklama da bu durumu doğruluyor.”

F-35-Orta-Gövde
TUSAŞ üretimi F-35 orta gövdesi

Mektupta son olarak, “Son gelişmelere dayanarak, Pentagon’un kendi zaman çizelgesini veya konuyla ilgili Kongre’nin kararını takip etmediği açıktır. “Mevcut yaklaşımı yeniden incelemenizi ve yasaların gerektirdiği gibi Türkiye’nin üretim hattından hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlamak için harekete geçmenizi öneririz.” ifadelerine yer verildi.

Önerilen İçerik:

Prof. Dr. DEMİR’den F-35 programına ilişkin açıklama


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Doğulu toplumların daha fevri daha duygusal olduğunu düşünegeldim hep. Peki bu nedir ? Bunlar da oranın prestijli adamları. Çoğu haritada Türkiyenin yerini gösteremez. Onlar varlığa bizler yokluğa alışığız.” Biz bunları bu hale getirinceye kadar ne gibi yanlışlıklar yaptık, bu nasıl düzeltilebilir?” diye
    düşünmedikleri aşikar. Asarız,keseriz,bombalarız,ambargo vs. Sabrın da bir sonu olabilir, pire için yorgan yakmak da buna dahildir. ” Dik duracağız,diklenmeyeceğiz” bunun için söylendi. Sonunda iş olacağına varacak. Tehdit bazen ters tepki veriyor bu ülkede. Belki sahiden de her kuşun eti yenmiyor.Kendileri bilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu