Libya’da SİHA ile Wagner güçlerine ait Pantsir vuruldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Libya’nın Cufra şehrinde bulunan bir Pantsir Hava Savunma Sistemi’ni imha etti.

Edinilen bilgiye göre Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine ait bir Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Libya’nın Cufra şehrinde bulunan ve Rus paralı asker grubu Wagner’e ait olan Pantsit Hava Savunma Sistemi’ni vurdu. Olayın neticesinde Pantsir sistemi imha olurken, 3 Wagner unsuru öldü ve 7’si de yaralandı.

STM Banner

Son bir – iki aylık zaman dilimi içerisinde; Vatiyye Hava Üssü, Terhune ve Trablus Havalimanı gibi birçok stratejik noktayı Hafter güçlerinden temizleyen UMH güçleri, Sirte şehri ile Cufra Hava Üssü’ne yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın taktik, teknik ve lojistik desteği sayesinde Hafter unsurlarına karşı önemli aşamalar kaydedilen Libya’da, Sirte ve Cufra’nın alınmasının ardından her şeyin daha da normalleşeceği düşünülüyor.

Suriye ve Libya’da şu ana kadar Türk yapımı SİHA’lar tarafından vurulan Pantsir sistemi sayısının, 20’yi geçtiği tahmin ediliyor. Rusya Federasyonu, Pantsir sistemi üzerinde yaptığı modifikasyonlar ile eksiklikleri gidermeyi amaçlamakta.


 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Suriye’de sonra Libya’da. Bu kaçıncı ? Haber teyide muhtaç belki de. Doğrulanırsa bunların satışı da
    zorlaşır. Belki de Tor sistemi gibi sadece yolcu uçaklarına karşı etkilidir,kimbilir. Bizim IHA ve MAM’lara
    ise kocaman bir aferin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu