ABD’li yetkili: IDEF’23 son gelişmelerden faydalanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Konseyi İcra Direktörü Jennifer Miel, IDEF’23 fuarının Türkiye ile ABD ilişkilerindeki son gelişmelerden faydalanacağını açıkladı.

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, 25-28 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenecek IDEF’23 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda gövde gösterisine hazırlanıyor. Fuara 10 gün kala ABD’den, önemli bir değerlendirme geldi.

STM Banner

NATO Liderler Zirvesi’nin özellikle savunma ve havacılık şirketlerine güçlü bir birlik sinyali verdiğini ifade eden ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Konseyi İcra Direktörü Jennifer Miel, 25-28 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek IDEF’23 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın son gelişmelerden faydalanacağını dile getirdi.

Miel, ABD’li şirketlerin IDEF sırasında ve eylül ayında New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Türk yetkililerle görüşeceğini belirterek, “ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Konseyi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını ve ABD ile Türk işletmeleri arasındaki 100 yıllık dostluğu kutlamak için ekim ayında ABD’li şirketlerden oluşan bir heyeti Ankara ve İstanbul’a götürecek.” diye konuştu.

kaideye monteli cirit kmc

Öte yandan SavunmaSanayiST.com tarafından savunma kaynaklarından edinilen bilgilere göre; bu yıl IDEF’23 Fuarına, ABD’den şu şirketler katılacak:

  • 5G INTERNATIONAL
  • BLISS MUNITIONS EQUIPMENT
  • Lockheed Martin
  • TELEDYNE FLIR

Lockheed Martin ve TELEDYNE FLIR

IDEF’23 fuarına katılacak ABD’li şirketler arasında, Lockheed Martin ve TELEDYNE FLIR dikkat çekiyor. CAATSA süreci sonrasında Lockheed Martin, Türkiye’ye F-35 tedarikini durdurmak zorunda kalmıştı. Yine TELEDYNE FLIR ise çeşitli Türk kara, hava ve deniz platformları tarafından kullanılan elektro-optik görüntüleme sistemlerinin teslimatını, askıya almıştı.

Son gelişmelerin ardından her iki şirketin de Türk tedarikçi makamları ve savunma sanayii şirketleriyle iş birliği arzusu içerisinde olduğu biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu