MANPADS füzelerini kör edecek ASELSAN ürünü

Roketsan-ATMACA-Banner

MANPADS füzelerini kör edecek ASELSAN YILDIRIM-100 Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi (DIRCM), ilk kez IDEF 2023’te sergilenecek.

ASELSAN, 25-28 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenecek 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2023)’nda; haberleşme, hava savunma, aviyonik, elektro-optik, elektronik harp, radar ve insansız sistemler alanındaki yeteneklerini, yerli ve yabancı ziyaretçiler ile paylaşacak.

STM Banner

IDEF 2023 Fuarı sırasında ASELSAN tarafından Omuzdan Atılan Hava Savunma Sistemi (MANPADS) füzelerine karşı geliştirilen YILDIRIM-100 sistemi de ilk kez sergilenecek. Lazer tabanlı bir sistem olan YILDIRIM-100 DIRCM, MANPADS füzelerinin arayıcı başlığına nüfuz ederek onları etkisiz hale getirecek.

MANPADS’ler artık daha dirençli

Terör örgütlerinin dünya üzerindeki çatışma bölgelerinden omuzdan atılan füze sistemlerini ele geçirmeye başlaması platformların güvenliği için tehdit seviyesini yükseltti. Ayrıca teknoloji geliştikçe MANPADS’ler, ısı güdümlü füzeleri şaşırtmak için kullanılan ısı fişeklerine (flare) karşı daha dirençli hale geldi.

YILDIRIM-100

YILDIRIM-100, platform üzerindeki farklı füze ikaz sistemleri ve flare atıcıları ile entegre şekilde çalışıyor. Hassas bir gimbale sahip olan YILDIRIM-100 tareti, yaklaşan bir güdümlü füzeye yüksek güçlü lazer enerjisi göndererek arayıcı başlığını köreltiyor ve füzenin yönünü değiştiriyor.

YILDIRIM-100 çift taret konfigürasyonuna sahip ve her taret barındırdığı Hassas Takip Birimi ve yüksek güçte lazer üretebilen Lazer Birimi sayesinde ısı güdümlü füzelere karşı senkronize edilmiş, çoklu bantta yönlendirilmiş lazer uyguluyor.

Sistem ayrıca DIRCM sistemini yöneten ve füze ikaz sistemi ile haberleşmeyi sağlayan bir Kontrol Birimi’ni de içeriyor.

DIRCM Nedir?

Yıldırım-100-2

Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemleri yani DIRCM’lar, kızılötesi güdümlü füzelere karşı hava ve deniz platformlarının korunması amacıyla kullanılıyorlar. Hassas bir gimbale sahip olan sistemler, yaklaşan bir kızılötesi veya ultraviyole IR/UV güdümlü füzeye yüksek güçlü lazer enerjisi gönderiyorlar. Bu lazer enerjisiyle füzenin arayıcı başlığı köreltiliyor ve füzenin, korunan platformdan başka bir yöne gitmesi sağlanıyor. DIRCM taretleri, platform üzerindeki farklı füze ikaz sistemleri ve flare atıcıları ile entegre şekilde çalışıyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu