İsrail’den ilave F-35 siparişi: 75’e çıkıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD’ye ilave F-35 siparişinde bulunduğunu açıkladı. Yeni sipariş edilen 25 uçakla birlikte İsrail, toplamda 75 F-35’e sahip olacak.

Geçtiğimiz yıllarda ABD’ye 50 adet F-35 savaş uçağı sipariş eden İsrail, halihazırda uçaklarını teslim almaya devam ediyor. Şu ana kadar 30’un üzerinde F-35 savaş uçağı teslim alan İsrail, ABD’ye 25 adetlik ilave bir F-35 siparişinde bulundu.

STM Banner

Yaklaşık 3 milyar dolar değerindeki bu siparişle birlikte İsrail, yakın gelecekte toplamda 75 adet adet F-35’e ev sahipliği yapacak. İsrail’deki Nevatim Hava Üssü’nde, halihazırda 3 farklı filoda F-35 uçakları bulunuyor. Yeni tedarik edilecek uçaklarla birlikte her filoda, ortalama 25 adet F-35 bulunacak.

İlk F-35’i 2016 yılında teslim alan İsrail, uçaklara bazı özel mühimmat ve elektronik sistemlerin entegrasyonunu gerçekleştiriyor. Bu sebepten ötürü İsrail, F-35’in konvansiyonel iniş/kalkış konfigürasyonu olan F-35A’yı tedarik etse de bu uçakları F-35I Adir olarak isimlendiriyor.

F-35I

Tel-Nof Hava Üssünde bulunan Uçuş Test Merkezi (FTC)’nde de İsrail’in 1 adet F-35 savaş uçağı bulunuyor.

İsrail, motor ve kritik parçalar dahil olmak üzere uçağın bakımını kendi ülke sınırları içerisinde yapmak için ABD’den güvence alan tek ülke konumunda bulunuyor. İsrail tarafından toplam 50 adet sipariş verilen F-35 uçaklarının teslimatının 2024 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu