ABD’nin S-400 yaptırımı tehdidine Bakan AKAR’dan açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi alımı sebebi ile Türkiye’yi yaptırımla tehdit eden ABD’ye yönelik açıklamalarda bulundu.

ABD Kongresinin, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamak istediğine işaret eden Bakan Akar, “Tehdit dili ve yaptırımların, müttefikler arasındaki farklılıklara işaret etmek için uygun yollar olmadığına inanıyoruz. Ancak Türkiye ve ABD’nin geçmişte birçok kez yaptığı gibi daha olumlu bir yola gireceğine inancımız tamdır.” diye konuştu.

STM Banner

Türkiye ve ABD ilişkilerinde birçok fırsat alanı olduğuna dikkati çeken Bakan Akar, “Coğrafya kaderdir derler. Bizim durumumuzda bölgenin kaderi de Türkiye’ye bağlıdır. ABD’nin bunu fark edip küresel sorunlarla başa çıkmada Türkiye’ye başlıca bölgesel ortak olarak öncelik vermesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

F-35 Türkiye

Türkiye’ye Yönelik CAATSA Yaptırımı

Geçtiğimiz günlerde ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Adam Kinzinger, Abigail Spanberger ve Michael McCaul, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi alımı sebebiyle Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarının uygulanmasını içeren bir yasa tasarısı hazırlamışlardı. Edinilen bilgiye göre söz konusu yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi tarafından oy birliği ile onaylandı.

Yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için ABD Senatosundan da geçip, ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

Medyada CAATSA olarak bilinen “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası”,  2017 yılında yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye çeşitli yaptırımlar uygulandı. S-400 krizinin ardından Türkiye’nin de bu yasa gereği yaptırımlara maruz bırakılabileceği dile getiriliyor. ABD Temsilciler Meclisi üyeleri, lobilerin de baskıları ile bu yönde yoğun çaba harcamaktalar.

Ayrıca ABD, halihazırda F-35 Lightning II savaş uçaklarıyla ilgili olarak Türkiye’ye aktif olarak ambargo uygulamakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Eskiden politikacılar ve hariciyeciler içinde mutlaka ” hayret vericidir” bulunan açıklamalar yaparlardı.
    Sayın Bakan, hani biz kükremiş sel gibiydik, bendimizi yıkar, aşardık ? Biz değil miydik o yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadı ? Harbiyeli yıllarınızda az mı haykırdınız ? Yahya Kemal’den mülhem “Belki hala aynı besteler çalınır, gemiler geçmeyen o ummanda”. Yoksa Mevlana’nın dediği gibi “yeni günde yeni şeyler” mi söylemeliyiz? Karar verebilmek ne zormuş değil mi? Askerde emir demiri kesiyor ama sivilde laf ola torba dola oluyor. F-35’e iyi niyetli bile olsa bulaşmak ağır hataydı. Min taraf-illah önünüze al-at’lık bir pas geldi, atabilecek misiniz golü ? Nedir bu teşevvüş ? İş olacağına varacaksa,böyle demeçleri bari siz vermeyin, ne İsa’ya ne Musa’ya faydası yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu