ABD’nin stealth insansız savaş uçağı kırıma uğradı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kratos Defense & Security Solutions tarafından ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen XQ-58A Valkyrie İnsansız Savaş Uçağı (UCAV) kırıma uğradı.

Kratos Defense & Security Solutions tarafından ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen XQ-58A Valkyrie Stealth İnsansız Savaş Uçağı (UCAV); 9 Ekim 2019 tarihinde, ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Yuma Proving Ground’da gerçekleştirdiği üçüncü test uçuşu esnasında kırıma uğradı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, “XQ-58A Valkyrie, 9 Ekim’de Arizona’daki Yuma Proving Ground’da düzenlenen Düşük Maliyetli Katılabilir Grev Gösteri programının üçüncü uçuşunu tamamladı. Ne yazık ki, şiddetli rüzgarlar ve aracın geçici kurtarma sisteminin arızası, iniş sonrası uçağa zarar veren bir talihsizlikle sonuçlandı. Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nın Düşük Maliyetli Katılabilir Grev Gösterme programının bir parçası olarak  XQ-58A, 90 dakikalık uçuş boyunca tüm test hedeflerini tamamladı. Valkyrie’nin planlanan dördüncü test uçuşu, güvenlik soruşturması sonuçlanıncaya kadar ertelenecek” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu