PULAT entegreli tanklar sahaya çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

FIRAT-M60T Modernizasyon Projesi kapsamında ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan M-60TM Ana Muharebe Tanklarına (AMT) entegre edildi ve Barış Pınarı Harekatı operasyon bölgesine sevk edildi. PULAT AKS sayesinde, PKK/YPG’li teröristler tarafından gerçekleştirilecek Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) saldırılarının bertaraf edilmesi ve tank mürettebatının korunması amaçlanıyor.

PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK-SAGE) ile ASELSAN iş birliğiyle, bağlı bulunduğu platforma yönelmiş Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ve RPG-7 tipi roketatar tehditlerini etkisiz hale getirmek üzere geliştirilmiş Hard-Kill koruma sistemidir.

STM Banner

Sistemin bağlı bulunduğu platforma yönelen tehdit (ATGM veya Roket), Yüksek Teknolojili Tetik Radarı tarafından tespit ve takip edilmekte, ardından takip edilen hedef, Karşı Tedbir Mühimmatı aracılığıyla etkisiz hale getirilmektedir. Sistem, bağlı bulunduğu platformun her yerini kapsayacak şekilde yerleştirilen “Karşı Tedbir Mühimmatları” sayesinde 360° koruma sağlamaktadır. Her bir tankta, ön-orta-arka bölümlerde 2’şer adetten toplamda 6 adet Karşı Tedbir Mühimmatı bulunmaktadır.

> PULAT Aktif Koruma Sistemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu