Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu

Roketsan-ATMACA-Banner

Uygar KAYA / SavunmaSanayiST.com | T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile DESAN Tersanesi tarafından imzalanan sözleşmeye binaen Türk Deniz Kuvveti Komutanlığı için iki adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitimi Botu, %70 yerlilik oranı ile inşa edilmiştir.

İlk gemi olan Dalgıç-1 (Y-15) botunun saç kesim töreni, Ekim 2018’de gerçekleştirilmiştir ve akabinde 4 Aralık 2019’da ise Dalgıç-1 (Y-15) ve Dalgıç-2 (Y-16) botlarının denize iniş töreni icra edilmiştir. DESAN Tersanesi’nde inşa işlemlerinin tamamlanmasının ardından 23 Ağustos 2020 Pazar günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşen “Yeni Deniz Sistemlerinin Teslim Töreni” ile Dalgıç-1 (Y-15) ve Dalgıç-2 (Y-16) botlarının teslimi Türk Deniz Kuvveti Komutanlığına yapılmıştır.

STM Banner

Türk Deniz Kuvvetleri, Acil Müdahale ve Dalış Eğitimi Botu ile olası kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyebilecektir. Aynı zamanda, Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları dalgıç personelinin sığ ve derin su uygulamalı dalış eğitimleriyle personelin olası bir durumda sualtı dalış kabiliyetlerini en üst düzeye çıkaracaktır.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitimi botlarında, bazı kritik parçaların tamamı yerli olarak üretilmiştir. Bu parçalara örnek olarak;

  • Dalış Panelleri
  • Sabit Basınç Odası
  • Şaft ve Pervane Sistemi
  • Solunum Hava Kompresörleri
  • Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi
  • Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi örnek olarak gösterilebilir.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu DESAN

Teknik Özellikler

Boy:34.94m
Genişlik:8m
Draft:2m
Derinlik:90m
Deplasman:260 ton
Sürat:16 Knot
Mürettebat:6 kişi
Kursiyer:15 kişi

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu