Afganistan’da Heron-1 düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Ordusu’na ait İsrail üretimi Heron Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı (İHA), Afganistan’da düştü.

Gebauerspon tarafından hazırlanan habere göre; Israel Aerospace Industries (IAI) tarafından üretilen ve Alman Ordusu tarafından kullanılan Heron-1 tipi bir insansız hava aracı, Afganistan’da düştü. Yaşanan olay, Mazar-e-Şerif kentinden yaklaşık 40-50 km uzakta meydana geldi. Söz konusu olay Kasım 2020’den bu yana Alman Ordusu’na ait bir Heron insansız hava aracının karıştığı ikinci olay oldu.

Edinilen bilgiye göre; Almanya, Afganistan’da düşen İsrail yapımı Heron İHA’sının düşme sebebini belirledi. Alman medyası tarafından yayımlanan habere göre, İHA’nın düşme sebebi motorda oluşan bir arıza. Almanya’dan gönderilen teknik ekip tarafından İHA’da bulunan sensörler çıkarıldı ve olay araştırılmaya devam ediyor.

Almanya Federal Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr, İsrail’den kiralanan Heron-I İnsansız Hava Aracı’nın kullanım süresinin uzatılması için bir sözleşmeyi geçtiğimiz yıl imzalamıştı.

Yunanistan Heron

Söz konusu sözleşme, Birleşmiş Milletler MINUSMA (Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu) misyonu için Almanya’nın Mali’de kullandığı ve İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI)’nden kiraladığı HERON-I İHA’yı kapsıyordu. Bölgedeki BM birliklerine istihbarat sağlamak için kullanılan İHA’nın görev süresi, 32.4 milyon ABD Doları değerindeki bu anlaşma ile 2022’ye kadar uzatılmıştı.

Almanya’nın, 32.4 milyon ABD Doları karşılığında bir yıllık Heron-I kiralamasının, çok yüksek maliyetli olduğu düşünülüyor. Ukrayna, 50-60 milyon ABD Doları karşılığında, Türkiye’den 6 adet Bayraktar TB2 SİHA, 3 adet Yer Kontrol İstasyonu ve MAM-L mühimmatı satın almıştı.

Önerilen Haber: SSB’den bomba proje! Türk savaş gemilerine yerli lazer silahı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu