Güney Kore ve Arabistan’dan hava savunma ortaklığı

Roketsan-ATMACA-Banner

Saudi Arabia’s Science Technology, yeni K30 Biho 2 (Flying Tiger) hava savunma sistemlerini ortaklaşa üretmek için Güney Koreli Hanwha Defense ile ortaklık yaptı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre; Biho hava savunma sistemi, Suudi Arabistan’daki denemelerini tamamladı. Saudi Arabian Military Industries (SAMI), 2030’a kadar savunma ekipmanlarının %50’sini yerli olaraküretme konusunda iddialı bir hedefe sahip. Riyad kısa süre önce Kalaşnikof saldırı tüfeklerini üretmek için Rusya ile iş birliği yaptı. Ayrıca, Türkiye’nin paylaştığı teknolojiyi kullanarak S/İHA (Vestel Karayel) üretimine başladı.

STM Banner

K30 Biho 30 mm kendinden tahrikli uçaksavar silahı, alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak isteyen Güney Kore ordusu için geliştirildi.

Kendinden tahrikli 20 mm Vulkan sistemi olan K263A1 Chungung’u sistemini tamamlayacı özelliktedir. Sistem bir 30mm top, elektro optik hedefleme sistemi (EOTS), panoramik periskop, kızılötesi sistem (FLIR), lazer menzil bulucu (LRF), termal görüş sistemi ve dijital atış kontrol sisteminden oluşmaktadır.

Biho’nun TPS-830K radarı, 22 metrekarelik bir hedefi 17 km mesafeden tespit edip takip edebilir. Toplar 600 rpm’lik döngüsel bir atış hızına, 3.000 metrelik etkili bir menzile sahiptir ve her biri 300 mermi ile doludur. Aralık 2013’te DAPA, Biho’nun angajman menzikini 7 km’ye çıkarmak için Shingung karadan havaya füze entegre edildiğini açıkladı. Kulenin iki tarafından birine, her biri iki füze içeren iki kapsül monte edilebilmekte.

Önerilen İçerik: SUNGUR Hava Savunma Füzesi’nden tam isabet


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu