Hipersonik füze için 988 milyon dolarlık sözleşme

Roketsan-ATMACA-Banner

Pentagon’un bir numaralı tedarikçisi olan Lockheed Martin, Havadan Atılan Hızlı Müdahale Silahı (Air-Launched Rapid Response Weapon) ile ilgili olarak 988.8 milyon dolar değerinde bir sözleşme değişikliği kazandı.

Pentagon’dan edinilen bilgiye göre Lockheed Martin Missile and Fire Control şirketi, Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) projesi kapsamında ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen AGM-183A Hipersonik Füzesi ile ilgili olarak 988.832.126 dolar değerinde bir sözleşme değişikliği bedeli kazandı. Söz konusu sözleşme kapsamında çalışmaların, 31 Aralık 2022’de tamamlanması planlanıyor. ABD Hava Kuvvetleri, Mali 2020 yılı içerisinde geliştirici şirkete, 23 milyon dolar ödeme gerçekleştirecek.

STM Banner

AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW)

ABD Hava Kuvvetleri (U.S.A.F.) için Lockheed Martin tarafından geliştirilen AGM-183A Hipersonik Füze Sisteminin ilk uçuş testi (flutter), 12 Haziran’da Hava Üssü’nden kalkış yapan B-52 Stratofortress stratejik bombardıman uçağı tarafından başarıyla gerçekleştirilmişti.  AG-183A’nın, 2022 mali yılına kadar erken operasyonel kabiliyete (EOC) ulaşması bekleniyor.

Hipersonik Füze Ne Demek?

Çeşitli ülkeler tarafından geliştirme faaliyetlerine devam edilen hipersonik füzeler, Mach 5 ve daha yüksek hızlarda uçuş hızı bulunan füzelerdir. Nükleer ve konvansiyonel harp başlığı taşıyabilen hipersonik füzeler, yüksek hızları sebebi ile günümüzde hiçbir hava/füze savunma sistemi tarafından önlenememektedirler. Bu sebepten ötür ülkeler, hipersonik füze çalışmalarına ağırlık vermişlerdir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu