ABD Donanması yeni eğitim helikopterini seçti

Roketsan-ATMACA-Banner

AgustaWestland Philadelphia şirketi, ABD Deniz Kuvvetleri’nden 32 adet TH-73A Eğitim Helikopteri ve ilgili lojistik destek ekipmanı siparişi aldı.

Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre AgustaWestland Philadelphia şirketi, ABD Deniz Kuvvetleri’nden TH-73A Eğitim Helikopteri ile ilgili bir sipariş aldı. Söz konusu sipariş; 32 adet TH-73A Eğitim Helikopterini, yedek parçaları, destek ekipmanlarını, taşınabilir kitleri, birtakım faydalı yükleri ve pilot ile bakım personeli eğitimini içeriyor. Toplam değeri 176.472.608 dolar olan sözleşme kapsamında çalışmaların, Ekim 2021’e kadar tamamlanması planlanıyor. Gelecek dönemde yapılacak yeni sözleşmeler ile proje değerinin 648 milyon dolara, tedarik edilecek helikopter sayısının ise 130’a yükselmesi bekleniyor.

STM Banner

Bu sözleşmeyle birlikte AgustaWestland Philadelphia, projedeki rakipleri olan Bell Helicopter’i ve Airbus’ı geride bıraktı. ABD Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan eğitim helikopteri için Bell Helicopter Bell 407GXi, Airbus ise H135 modelini sunmuştu. AgustaWestland Philadelphia şirketi, İtalyan Leonardo firmasının iştirakidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu