Yerli İHA motoru TUSAŞ’a teslim ediliyor

Roketsan-ATMACA-Banner
Türk savunma ve havacılık sanayii tarafından üretilen ilk milli havacılık motoru olan PD-170, yarın TUSAŞ’a teslim edilecek.

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli havacılık motoru olan PD-170 Turbodizel İHA Motoru, yarın Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in de katılacağı tören ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ye teslim edilecek. TEI tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen PD-170, ANKA ve AKSUNGUR İnsansız Hava Araçları’na (İHA) güç verecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA ve AKSUNGUR İnsansız Hava Araçlarına başarıyla entegre edilen PD-170, Türkiye’nin ilk milli havacılık motoru olma özelliğine sahip. Milli insansız hava araçlarına güç verecek olan PD-170; 170HP maksimum sürekli güce, 165 kilogram ağırlığa, 40.000ft maksimum irtifaya, 20.000ft kritik irtifaya ve JP-8 ile Jet-A1 tipi yakıtlarla ile çalışabilme özelliklerine sahip. PD-170 sayesinde Türkiye’nin, milli insansız hava araçlarının üretimi ve ihracatı anlamında herhangi bir engeli kalmadığı biliniyor.

STM Banner

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu