AIM-260 geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin, Raytheon’un Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Hava Füzesi AIM-120 AMRAAM’dan daha uzun menzilli bir hava-hava füzesi için çalışmaya devam ediyor. Yeni nesil füzenin Çin PL-15 füzesine karşı hamle olarak geliştirildiği belirtiliyor. Yeni füzenin ismi AIM-260 olarak belirlendi.

Hava Kuvvetleri Silahlar Programı Yürütme Görevlisi General Anthony Genatempo, 20 Haziran tarihli röportajında ​​gazetecilere verdiği demeçte, 2 yıl önce başlanan çalışmalar kapsamında Hava ve Deniz Kuvvetleri ile müşterek bir çalışma programıyla 2022’de projenin tamamlanacağına ilişkin açıklamada bulundu.

STM Banner

Genatempo, “AMRAAM’dan daha geniş bir menzile sahip, gelecek nesil hava hakimiyeti sağlama anlayışına uygun ve yeni tehditlere göre şekillenen yeni nesil bir füze üzerinde çalışıyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan AMRAAM’ların 2026 yılına dek satın alınmaya devam edileceğini söyleyen Genatempo, AIM-260 isimli yeni füzelerin evvela F/A-18 Hornet ve F-22 Raptor’larda kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Bu uçakların ardından ise sertifiye sırası F-35’lere gelecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu