Filipinler obüs ihalesinde Türkiye, ABD ve Fransa rekabeti

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler Ordusu’nun obüs yenileme programı kapsamında 105mm çekili obüs seçeneklerini ihalede sunan ülkeler; ABD, Fransa ve Türkiye oldu.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından sunulan M119-A3, Fransa tarafından sunulan Nexter LG1 ve Türkiye tarafından sunulan MKE BORAN 105mm çekili obüsleri, ihalede Filipinler Ordusu’nun envanterini girmek için yarışıyor.

Filipinler Ordusu Generali Romeo Brawner, bir askeri tesis açılışının ardından kendisine yapılan sunumda, ihaleye katılan ürünlerin özelliklerini inceledi ve ordunun topçu birliklerinin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

General Brawner, “Ordumuzun topçu birliklerinin envanterine bu ürünleri katmak için bugün tam zamanı. Ne yarın ne de daha sonrası değil. Çünkü şu anda Filipin Ordusu’nun ana odak noktalarından biri, topçu birliklerin güçlendirilmesidir.” açıklamasında bulundu

BORAN Obüsü

İhalede yarışan BORAN 105mm Çekili Obüs, Makine Kimya Endüstrisi tarafından geliştirildi ve kısa süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alındı. Ayrıca Makedonya, BORAN obüslerinin ilk ihracat müşterisi oldu.

BORAN Obüsü

TUALCOM   Sarsılmaz
Başa dön tuşu