Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi imzalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı arasında, Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi imzalandı.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı ile Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi imzaladık.

STM Banner

Projeyle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, milli tasarıma sahip, yerlilik oranı %80’e ulaşacak 4 gemiyle liman içi denizlerimizde akaryakıt ikmali görevini daha etkin icra edecek. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

Akaryakıt Gemisi Tedariki Projesi

SSB tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen yürütülen Akaryakıt Gemisi Tedarik Projesi kapsamında; liman ve yaklaşma sularında yüzer unsurların akaryakıt bütünleme ihtiyaçlarının süratle karşılanmasını, muhtemel bir harekat ve/veya harpte bekleme/gizlenme mevkiinde bulunan hücumbotların akaryakıt ihtiyaçlarının emniyetli ve süratli bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla 2 adet Akaryakıt Gemisi yedekler, eğitim ve dokümanlar ile birlikte tedarik edilecektir.

İlave 2 adet geminin tedariki ise opsiyon statüsündedir.

Akaryakıt Gemisi Özellikleri

  • Maksimum Seyir Sürati: 15 Knots
  • Seyir Siası: 500 Deniz Mili
  • Lojistik destek olmadan en az 3 gün denizde kalabilir.
  • Aynı anda 2 gemiye akaryakıt ikmali
  • En az 35 ton kapasiteli içme suyu sarnıcı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Ağır Sınıf Torpido AKYA envantere girdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu