ASELSAN’dan bir ülkeye daha GÖKDENİZ ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (CIWS), Türkmenistan ile Pakistan’ın ardından bir ülkeye daha ihraç ediliyor.

Milli imkanlarla ASELSAN tarafından geliştirilen GÖKDENİZ 35mm’lik Yakın Hava Savunma Sistemi, daha önce Türkmenistan için üretilen C92 Korveti için tercih edilmişti. Pakistan Donanması için üretilen PN MİLGEM Korvetleri’nde de kullanılması kararlaştırılan GÖKDENİZ CIWS, son olarak ise Filipin Donanması tarafından tercih edildi.

STM Banner

MaxDefense tarafından edinilen bilgiye göre; Güney Kore tarafından Filipin Donanması için üretilecek iki adet korvet, ASELSAN üretimi GÖKDENİZ CIWS ile MUHAFIZ 30mm’lik Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi ile donatılacak.

GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS)

GÖKDENİZ YHSS; ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemidir. Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlamaktadır. GÖKDENİZ, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

GÖKDENİZ
GÖKDENİZ CIWS

GÖKDENİZ YHSS Genel Özellikleri

  • Stabilize silah kulesi ile deniz durumu 0 – 5 aralığında işletim
  • Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
  • 3-B Arama Radarı (Opsiyonel)
  • Otonom veya Savaş Yönetim Sistemi’ne entegre operasyon
  • 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)
  • Parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR-O+’ın kabul testleri başarıyla tamamlandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu