İsrail CH-53K Helikopteri ve KC-46 Tanker Uçakları İçin İmzaları Attı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Amerika Birleşik Devletleri ile CH-53K Ağır Nakliye Helikopteri ve KC-46 Havadan Yakıt İkmal uçağı alımı için anlaşma imzaladı.

Uzun süredir gündemde olan ancak çeşitli sıkıntıların sürekli olarak gündeme geldiği anlaşma sonunda imzalandı. İsrail Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ABD hükümetiyle 12 adet CH-53K Ağır Nakliye Helikopteri ve ilave 2 adet KC-46 yakıt ikmal uçağı için yaklaşık iki milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atıldığı belirtildi.

STM Banner

İsrailli kaynaklara göre CH-53K helikopterlerinin 2026 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor. Bu helikopterler, İsrail envanterinde yer alan ve 50 yaşını aşan Yasur helikopterlerinin yerini alacak.

CH-53K Helikopteri ve KC-46 Tanker Uçak

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından Şubat 2021’de yapılan bir açıklamada İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF)’nin, envanterde mevcut “Yas’ur” (CH-53)’un yerini alacak olan yeni nakliye helikopterinin Lockheed Martin’in alt birimi Sikorsky tarafından üretilen CH-53K King Stallion Ağır Yük Helikopteri olduğunu açıklamıştı.

Anlaşma kapsamında İsrail’in aynı zamanda 6 adetlik ek helikopter alım opsiyonu da bulunuyor.

KC-46 tanker uçakları ise yine oldukça eskiyen Raam tanker uçaklarının yerini alacak ancak bu uçakların ne zaman teslim edilmeye başlanacağına dair bir açıklama yapılmış değil.

KC-46 anlaşmasının bedeli ise yaklaşık 1.1 milyar dolar olarak belirtiliyor. İsrail, daha önce iki adet KC-46 tanker uçak için imzaları atmıştı. Böylelikle imzası tamamlanan uçak sayısı 4’e yükseldi.

CH-53K Helikopteri
CH-53K Helikopteri

ABD yönetimi, Mart 2020’de İsrail’e 2.4 milyar dolar bedelle 8 adet KC-46A satışına onay vermişti. İsrail ise sonraki aylarda 8 uçağın ilk ikisi için imzaların atıldığını açıklamıştı ancak İsrail’in bu uçakları ne zaman teslim almaya başlayacağı belirsizdi.

New York Times’ta yer alan haberlere göre bu uçakların 2024 yılından önce İsrail topraklarına ayak basması olası gözükmüyor. İsrail ise ABD Hava Kuvvetleri için inşa edilen ilk parti KC-46A’ların kendisine teslim edilmesi için bir kampanya yürütüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail’in Tanker Uçak Talebine ABD’den Olumsuz Yanıt


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu