Akdeniz’e Düşen F/A-18E Süper Hornet Çıkarıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Akdeniz’e düşen ABD Donanması’na ait F/A-18 Super Hornet savaş uçağı, bulunduğu yerden çıkarılarak karaya nakledildi.

Geçtiğimiz ay ABD donanması tarafından yapılan açıklamada; bir F/A-18 Super Hornet savaş uçağının, 8 Temmuz günü kötü hava koşulları nedeniyle USS Harry S. Truman gemisinden denize düştüğü açıklanmıştı. Kazada bir personelin hafif yaralandığı ve tamamen iyileşmesi beklenildiği ifade edilmiş, kazanın nasıl gerçekleştiğine dair bir açıklamada bulunulmamıştı.

STM Banner

Yine ABD donanması tarafından söz konusu uçağın, 3 Ağustos tarihinde bulunduğu 2900 metre (9500 fit) derinlikten başarıyla çıkarıldığı açıklandı. Geçen süre içerisinde de olayın nasıl gerçekleştiğine dair açık kaynaklara daha fazla bilgi yansıdı. Olayın uçuş sırasında değil, uçak güvertede uçuşa hazırlandığı esnada gerçekleştiği anlaşıldı.

USS Harry S. Truman ve adı açıklanmayan bir akaryakıt ikmal gemisi arasında denizde ikmal görevi gerçekleştirildiği esnada, şiddetli rüzgâr sebebiyle henüz güverteye zincirlerle sabitlenmeyen uçağın kaydığı ve denize düştüğü olayda, uçağın düşmesine engel olmaya çalışan bir denizci yaralanmış ve yaralı personel tedavi altına alınmıştı. USS Harry S. Truman’da konuşlu VFA-211 filosuna ait olan uçak, denize düştüğü esnada içerisinde herhangi bir personel bulunmuyordu.

F-18

Olayın hemen ardından USS Harry S. Truman, denizde ikmal görevine son vererek ikmal gemisinden güvenle ayrıldı ve denize düşen uçağın yerinin belirlenmesi için çalışmalara başladı. Uçağın konumunun tespit edilmesinin ardından MPV Everest Gemisi tarafından kurtarma çalışmalarına başlanıldı. Yaklaşık 27 gün süren çalışmalar sonucu CURV-21 Uzaktan Komutalı Sualtı Aracı (ROV) yardımıyla çelik kablolar bağlandı ve 3 Ağustos’ta, 24 saat süren bir operasyonla uçak bulunduğu derinlikten çıkarıldı.

Çıkarılan uçağın Sigonella Hava Üssü’ne nakledilmek üzere Agusta Limanı’na götürüldüğü esnada görüntüleri ortaya çıktı. Sigonella Hava Üssü’nde yapılacak değerlendirmelerin ardından uçağın ABD’ye gönderilmesi bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Milyonlarca dolarlık F-35 ucuz bir kılıf yüzünden düştü


Oğuzhan Karakuş / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu