AKINCI, AKSUNGUR ve HAVA SOJ’a milli uydu haberleşme sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava araçlarına yönelik ufuk ötesi (beyond line-of-sight) haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla başlatılan ve öz kaynaklı Ar-Ge projesi kapsamında geliştirilen Ku-Bant Hava Uydu Haberleşme Sistemi, proje kapsamında tanımlanan isterler doğrultusunda laboratuvar ve uçuş testleri ile başarılı bir şekilde doğrulandı.

Halihazırda kara ve deniz platformları için geliştirilmiş olan uydu haberleşme sistemleri ile beraber, hava platformları için tamamen milli olarak geliştirilen uydu haberleşme sistemi, askeri çevresel şartlara ve elektromanyetik girişim ve uyumluluk (AMI/EMC) koşullarına uygun olarak geliştirilmiş, modüler ve kompakt tasarımı sayesinde insanlı ve insansız hava araçlarına entegre edilebilir bir yapıdadır.

STM Banner

Bu kapsamda, farklı platformların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, anten boyutu farklı olmak üzere iki ayrı sistem alternatifi geliştirildi. Bununla birlikte, taktik İHA ve dar gövdeli hava araçları için daha küçük çaplı anten çözümleri üzerine çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca, hava araçları için milli dalga şekilleri tasarlanarak yine ASELSAN tarafından geliştirilen yazılım tabanlı hava uydu modemi ile yüksek veri hızları sağlanıyor ve üzerinde yer alan kripto donanımı ile güvenli bir haberleşme imkânı sunuluyor. ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen uydu haberleşme sistemi sayesinde, söz konusu sistemlerde mevcut olan dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Ku-Bant Hava Uydu Haberleşme Sistemi, ASELSAN Ku-Bant Hava Uydu Haberleşme Sistemi, ASELSAN Uydu Haberleşme Sistemi

Yerli imkanlarla tasarlanıp geliştirilen ASELSAN Hava Uydu Haberleşme Sistemi, BAYKAR tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi için göreve hazır. Ayrıca, TUSAŞ tarafından geliştirilen AKSUNGUR İHA Platformu ile deneme uçuşları sırasında Ku-Bant Hava Uydu Haberleşme Sistemi konfigürasyonuyla başarılı bir uçuş testi icra edildi.

Hava SOJ Projesi kapsamında yer alan hava uydu haberleşme sistemi ihtiyacına yönelik daha küçük boyutlarda bir ürün çözüm olarak sunuldu ve gereksinimlere uygun şekilde tasarım faaliyetlerine devam ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu