AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Envantere Girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), kullanıma alındı. AKINCI TİHA’nın teslimat töreni, bugün Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Hava Meydan Komutanlığı’nda gerçekleştirildi.

Hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de diğer güvenlik birimleri tarafından kullanılacak AKINCI TİHA’ların teslimatları sebebi ile düzenlenen teslimat ve kurs bitirme törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, kuvvetler komutanları, çok sayıda sektör temsilcisi, kursiyerler ve Baykar Savunma çalışanları katılım sağladı.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Bugün burada, Türkiye’nin mühendislik kabiliyetlerinin yeni sembolü, bağımsızlığımızın gökyüzündeki yeni temsilcisi Taarruzi İnsansız Hava Aracımız Akıncı’nın teslimatı vesilesiyle bir aradayız” dedi.

Ağustos ayının tarihimizde zaferler ayı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Perşembe günü 950. Sene-i devriyesini kutladığımız Malazgirt Zaferi’nden, yarın 99. yıl dönümüne kavuşacağımız İstiklal Harbimizin zirvesi olan 30 Ağustos Zaferi’ne kadar pek çok dönüm noktasını bu ay içerisinde yaşadık. Bugünkü programımızla tarihimizdeki bu zaferler halkasına bir yenisini daha eklemiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son 19 yılda yazdığı başarı hikâyesinin en ön safında, hiç şüphesiz, savunma sanayiinin bulunduğunu söyledi.

AKINCI

“BU BAŞARININ ARKASINDA, ‘EN İYİSİNİ, EN İLERİSİNİ BİZ YAPARIZ’ DİYEN İNANMIŞ YÜREKLER VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa insansız hava araçları teknolojisinde ulaştığımız seviye, savunma sanayindeki kabiliyetlerimizin tüm dünya tarafından kabul edilen başarısının ifadesidir. Çok değil bundan 10 yıl önce, bize bu araçları parasıyla bile satmayan, bakımlarını yaptırmak istediğimizde ‘bugün git yarın gel’ diyenler vardı. Aynı çevreler bugün, sahada oyunu değiştiren Türk İHA’larını ve onların açtığı çığırı konuşuyor” dedi.

Bu başarının gerisinde, Nuri Demirağ, Nuri Killigil ve Vecihi Hürkuş gibi vatanseverlerin akim kalmış mücadelelerini yeniden ayağa kaldıran Türk mühendisleri, teknisyenleri ve teknikerlerinin bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Bu başarının arkasında, ‘yapamayız, beceremeyiz’ diyen mandacı kafalara inat ‘en iyisini, en ilerisini biz yaparız’ diyen inanmış yürekler var. Bu adanmışlığın meyvesini bugün; sınıfında dünyanın en gelişmiş İHA’larından biri olan Akıncı’yı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine katarak alıyoruz. Taarruzi İnsansız Hava Aracımız Akıncı ile birlikte Türkiye, bu teknolojide dünyanın en ileri üç ülkesinden biri olmuştur.”

NEB-84 Entegreli Akıncı TİHA
NEB-84 Entegreli Akıncı TİHA

Başarının mimarları olan Bayraktar ailesini, Baykar’ın fedakâr mühendislerini, teknikerlerini, çalışanlarını ve Akıncı’nın tasarım, geliştirme, üretim safhalarında emeği geçen herkesi tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbimden, Akıncı’nın bölgesinde ve dünyada huzurun, güvenin, barışın ve adaletin tesisi için samimi gayret gösteren Türkiye’nin gücüne güç katmasını niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

“PRENSİBİMİZ, GELİŞTİRDİĞİMİZ HER TEKNOLOJİYİ, İNSANLIĞIN TAMAMININ FAYDASINA SUNMAKTIR”

“Türkiye olarak prensibimiz, geliştirdiğimiz her teknolojiyi, ülkemizle birlikte insanlığın tamamının faydasına sunmak, hayrına kullanmaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayiinde de aynı bakış açısıyla, aynı hissiyatla hareket ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Suriye’de, Libya’da, Azerbaycan’da önüne geçtiğimiz insanlık dramları, işte bu anlayışın bir sonucudur. Türk askerinin adım attığı her toprak, Türk bayraklı İHA ve SİHA’ların havalandığı her sema, işte bu sebeple huzur buluyor.  Güney Asya’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Balkanlara kadar gittikleri coğrafyaların insanlarıyla göz hizasında konuşmaya bile tenezzül etmeyenler, elbette bu durumdan memnun değildir. Hayatları boyunca hep karşısındakinden bir şeyler çalmanın, hep kendine çalışmanın derdinde olanlar, elbette bu tabloyu iyi karşılamıyorlar. İşte bu sebeple, bölgemizdeki ateş çemberini Türkiye’yi de içine alacak şekilde genişletmeye çalışılıyorlar” dedi.

AKINCI

“TÜRKİYE’NİN GEÇTİĞİMİZ 19 YILDA ELDE ETTİĞİ NETİCE, 84 MİLYON İNSANIMIZIN TAMAMININ ORTAK BAŞARISIDIR”

Çeşitli zamanlarda PKK’yı, FETÖ’yü, DEAŞ’i, YPG’yi öne sürüp, Türkiye’yi türlü badirelerin içine çekme gayretlerinin gerisinde hep bu stratejinin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Terör örgütlerinin işe yaramadığı durumlarda gizli-açık ambargolarla, ekonomik tuzaklarla, diplomatik sinsiliklerle netice almaya yöneldiler. Allah’ın yardımı ve milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine sahip çıkması sayesinde, hem sahada, hem masada tüm bu oyunların üstesinden geldik. Türkiye’nin geçtiğimiz 19 yılda elde ettiği netice, 84 milyon insanımızın tamamının ortak başarısıdır. Bu başarıda, dünyanın dört bir yanında yüreği bizim için çarpan yüzlerce milyon kardeşimizin de büyük payı vardır.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan Arayıcı Başlık Hamlesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu