Avustralya’dan Güney Kore’ye rekor Redback siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya, Güney Kore ile Redback Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) tedariki için 2.4 milyar dolar tutarında bir sözleşme imzaladı.

Söz konusu tedarik sözleşmesi, Güney Koreli savunma ve havacılık şirketi Hanwha ile Avustralya Savunma Bakanlığına bağlı Yetenek Edinme ve Sürdürme Grubu (CASG) arasında imzalandı. Sözleşme, 129 adet AS21 Redback ZMA’nın tedarikini kapsıyor.

STM Banner

Land 400 Faz 3 İhalesi

Redback araçlarının tedariki, Avustralya’nın Land 400 Faz 3 İhalesi kapsamında gerçekleştiriliyor. Avustralya Silahlı Kuvvetleri’nin Zırhlı Muharebe Aracı ihtiyacına binaen başlatılan Land 400 Faz 3 ihalesinde, Güney Kore merkezli Hanwha Defense şirketi tarafından geliştirilen AS21 Redback ve Almanya merkezli Rheinmetall şirketi tarafından geliştirilen Lynx KF-41 araçları rekabet ediyordu.

AS21 Redback

Land 400 Faz 3 ihalesi kapsamında 450 adede kadar zırhlı muharebe aracı ve 17 adet manevra destek aracı tedarik edilmesi planlanıyor. Toplam değeri 13.9 ila 20.8 milyar ABD Doları olan ihale kapsamında tedarik edilecek araçlar, 1960’lı yıllardan beri Avustralya Ordusu envanterinde bulunan M113AS4 tipi Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) araçlarının yerini alacak.

Avustralya’da üretilecek Redback ZMA’lar, 2027 yılından itibaren Avustralya Ordusu’na teslim edilecek.

Güney Kore, Avustralya Kara Kuvvetleri’ni Donatıyor

Öte yandan iki ülke, 2021 yılında da AS9 Huntsman (K9 Thunder) Kundağı Motorlu Obüs ve AS10 (K10) Zırhlı Otomatik İkmal Aracı tedariki için sözleşme imzalamıştı.

AS9 Huntsman Kundağı Motorlu Obüs
AS9 Huntsman Kundağı Motorlu Obüs

Obüslerin ve ikmal araçlarının üretimi  de Avustralya’da yapılacak. Anlaşma kapsamında ilk aşamada toplamda 30 adet AS9 Huntsman ve 15 adet AS10 aracı üretilecek.

Avustralya’da inşa edilecek olan Hanwha fabrikasının inşasının 2024 yılında tamamlanması hedefleniyor. AS9 Huntsman obüslerinin üretiminin ise 2024 yılının dördüncü çeyreğinde başlaması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu