Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne Meteksan Savunma dokunuşu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS), eğitim simülator kompleksinin yapımı için açılan ihale Meteksan Savunma tarafından kazanıldı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin eğitim simülator kompleksi içerisinde yer alacak Yangın Eğitim Simülatörü yangınla mücadele yöntemlerinin, bu maksatlı teçhizatı kullanma becerilerinin yanı sıra itfaiyecilerin eğitiminin zorlu koşullarda ve ortamlarda verilmesi maksadıyla geliştirilecek. Konteynır tabanlı tesis edilecek sistem; kumanda ve kontrol imkanı, yanma mahalleri, havalandırma ve ısı takip, gaz tespit ve söndürme altyapısından oluşacaktır. Simülatörde yaşam mahali, elektrik paneli, kablo kanalı gibi günlük yaşamda olası yangınların çıkabileceği yanma mahalleri yanı sıra araç yangınları benzetimi yapılacak.

STM Banner

Akkuyu NGS eğitim simulatör tesisinin temel özellikleri;

  • Yangın anında oluşacak ortamın ve şartların gerçekçi modellenmesi,
  • Çevre kirliliğine neden olmadan, iş güvenliği göz önünde bulundurularak, itfaiye hizmeti personelinin eğitimi,
  • Dumandan etkilenen alanlarda, zorlu şartlar altında ve yangına maruz kalmış kişilerin kurtarılması,
  • Solunum için uygun olmayan ortamda, yangın söndürme ve kurtarma eğitimleri sırasında koordinasyonun, en verimli tekniklerin ve müdahale araçlarının uygulanması,
  • Yangına uygun müdahale kıyafeti, teçhizatı ve kullanılacak diğer donanımın kullanımında beceri, bilgi ve pratik becerilerin geliştirilmesi,
  • Eğitim sürecinin operatör tarafından kumanda/kontrolü, sürekli izleme ve kayıt altına alma.

yangın-eğitim-simüaltörü

Akkuyu NGS’nin Türk şirketlerin projeye azami ölçüde katılımını öngören vizyonu sayesinde sonucu ortaya çıkan bu proje ile Meteksan Savunma; savunma sanayii sektöründe elde ettiği kabiliyet ve deneyimleri sivil sektöre aktarma ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesinde kritik bir konuda görev alma şansı elde etti. Edinilen bilgiye göre; bu iş birliğinin önümüzdeki dönemde, yeni alanlara taşınması da hedefleniyor.

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar Çevre Gözetleme Radarı, Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı, Yara Savunma Eğitim Simülatörü, Yangın Eğitim Simülatörü, Füze Veri Bağları, Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörü, YAKAMOS Sonarı, Radar Altimetre vb. birçok ürün, Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik ülke orduları tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Önerilen İçerik: Meteksan Savunma’dan Güney Kore’de ikinci DCSIM başarısı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu