AKSUNGUR İHA Sonobuoy atışına hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla geliştirilen TUSAŞ AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA), Sonobuoy atışına hazırlanıyor. Sonobuoy’un hem atışı hem de dinlenmesinin, AKSUNGUR tarafından gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), AKSUNGUR İHA’nın seri üretim faaliyetlerine başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine sunulacak olan AKSUNGUR İHA’nın, çeşitli konfigürasyonları geliştiriliyor. Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirilen deniz karakol konfigürasyonundaki AKSUNGUR, denizaltı savunma harbi (DSH) görevi için önemli bir kabiliyet artışı sunacak.

STM Banner

TUSAŞ tesislerinde SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulunan TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer YILDIZ, önemli bilgiler verdi. YILDIZ tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “AKSUNGUR’a, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için sonobuoy atma ve sonobuoy dinleme kabiliyetlerini şu anda entegre ediyoruz. Bu yıl sonuna kadar sonobuoy atışını gerçekleştirmiş olacağız, birkaç ay sonra ise sonobuoyları dinliyor olacağız.”

Sonobuoy Nedir?

‘Sonarlı Şamandıra’ olarak ifade edebileceğimiz Sonobuoylar, çeşitli hava ve suüstü platfomlarından atılan sensörlerdir. Bağlı bulunduğu platformdan atıldıktan sonra belirlenen derinliğe inen sonobuoylar, özellikle denizaltılara yönelik akustik bilgi toplamaktadırlar. Sonobuoylar tarafından toplanan bu akustik bilgi, genellikle VHF kanalından hava ve/veya suüstü platformlara iletilmektedir.

AKSUNGUR İHA ve Sonobuoy Ünitesi
AKSUNGUR İHA ve Sonobuoy Ünitesi

Aktif duruma gelen Sonobuoylar tarafından kendisine iletilen akustik veriyi işleyen platform, böylelikle denizaltının konum bilgisini saptayabilmektedir. Faaliyetin icra edileceği deniz alanının büyüklüğüne göre, bölgeye bırakılacak sonobuoy sayısı da değişiklik göstermektedir.

Radarın adeta deniz versiyonu olan Sonobuoylar, denizaltı savunma harbi (DSH) için kritik öneme sahiptirler. Sonobuoylar, azami 7-8 saate kadar görev yapabilmektedirler.

Röportajın Tamamı:


ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/seri-uretim-aksungur-havada-kalis/

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu