İngiliz Muhribi HMS Defender İstanbul’da Liman Ziyaretinde

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Donanmasına bağlı Type 45 (Daring) sınıfı hava savunma muhribi HMS Defender (D36) bugün sabah saatlerinde İstanbul’a ulaştı.

HMS Defender, dün akşam saatlerinde Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapmıştı. Kilitbahir Kalesi ve ‘Dur Yolcu’ sembolü önünden geçen İngiliz destroyeri, boğazın en güç manevra noktası olan Nara Burnu’nu dönerek Marmara Denizi’ne doğru yol almıştı. HMS Defender’a boğaz geçişi sırasında Sahil Güvenlik botu refakat etti.

STM Banner

Gemiye ait Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Bugün Türkiye’nin güzel ve tarihi şehri İstanbul’da yan yana geldik. Bu önemli NATO müttefiki ile bağlarımızı güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Twitter’dan yapılan paylaşımda #CSG21 (Uçak Gemisi Görev Grubu 2021), #KüreselBritanya ve #BizNATO’yuz etiketlerinin kullanıldığı görüldü. HMS Defender, İngiliz uçak gemisi HMS Queen Elizabeth uçak gemisi görev grubunda yer alıyor.

Liman Ziyareti

İngiliz muhribi, Çanakkale Boğazı’nı geçmesinin ardından bugün sabah saatlerinde Sarayburnu Limanı’na demirledi. HMS Defender, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait Kurtarma 2 ve Mehmetçik Kurtarma römorkörleri refakatinde Sarayburnu Limanı’na demirledi.

Gemi, Sarayburnu Limanı’nda liman ziyareti icra ediyor. HMS Defender’a aynı zamanda Hollanda Kraliyet Donanmasına bağlı HNLMS Evertsen firkateyni de eşlik ediyor. Evertsen firkateyni de tıpkı HMS Defender gibi İngiliz uçak gemisi HMS Queen Elizbeth uçak gemisi görev grubunda yer alıyor. Liman ziyareti kapsamında HMS Defender muhribinde hükümet yetkilileri, iş insanları ve savunma temsilcilerinin katılımıyla bir dizi etkinlik düzenlenmesi bekleniyor.

HMS Defender Karadeniz Yolcusu

The Sunday Times gazetesine konuşan üst düzey İngiliz Donanması kaynakları, İngiltere’nin Haziran ayı içerisinde iki adet savaş gemisini Karadeniz’e yollama kararı aldığını açıklamıştı. HMS Defender bu kapsamda İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e geçecek.

The Sunday Times gazetesine konuşan İngiliz kaynaklar, savaş gemilerinin Karadeniz’e intikalinin “Ukrayna ve İngiltere’nin NATO müttefikleri ile dayanışma göstermeyi amaçladığını” belirmişti. İntikal kapsamında HMS Queen Elizabeth uçak gemisi görev grubunda yer alan bir adet Type 45 destroyer (HMS Defender) ve bir adet Type 23 firkateyn Akdeniz’den ayrılıp İstanbul Boğazı’ndan geçecek Karadeniz’e ulaşacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiliz Savunma Komuta Belgesi’nde Türkiye vurgusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu