Seri üretim AKSUNGUR ile 60 saat havada kalış

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA), Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye hazırlanıyor. Seri üretim AKSUNGUR, 60 saat havada kalış süresine sahip.

TUSAŞ tesislerinde SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer YILDIZ, AKSUNGUR İHA Projesi’nde dair çok önemli açıklamalarda bulundu. YILDIZ, seri üretim ile birlikte ortaya çıkan Gelişmiş AKSUNGUR’un özelliklerine değindi.

STM Banner

Ömer YILDIZ tarafından yapılan açıklamada, “Bazı ANKA siparişlerinin, AKSUNGUR’a kaydırılması şeklinde istekler var. Şu anda onları değerlendiriyoruz. Şimdiye kadar biz iki tane prototip uçağı uçurduk, dört tane de seri üretim uçak yapıyoruz. Seri üretim AKSUNGUR’ların yıl sonuna kadar üretimlerini tamamlamış olacağız. Müşterilerimizin taleplerine ve anlaşmamız göre bunları da teslim etmiş olacağız.

ANKA-TUSAŞ-ANIL-ŞAHİN (1)
SavunmaSanayiST Genel Yayın Yönetmeni Anıl ŞAHİN ve TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ömer YILDIZ

AKSUNGUR ile maksimum uçuş denemesi de yaptık. Prototip uçağımız, biraz ağır olmasına rağmen 49 saat havada kaldı. Seri uçaklarımız, birkaç yüz kilo daha hafif olacakları için onlar ile 60 saat havada kalmayı hedefliyoruz. Prototip uçağımız, 12 adet MAM-L ile birlikte 28 saat hava kaldı. Bu, iki-üç saat daha seri üretim uçaklarımızla beraber uzamış olacak.

Dolayısıyla AKSUNGUR sahaya çıktığı zaman; çok uzun süre havada kalan, kullanıcısını yormayan, istenilen yere gidebilen, rahat ve güzel bir uçak olacak İnşallah.” ifadelerine yer verildi.

ANKA ve AKSUNGUR Röportajının Tamamı:

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/meltem-iii-dku-mk54-torpido-atisi/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Niye f 35 in küçük boyutlu şeklini Siha olarak yapmıyoruz.bu uçağın gövde dahil birçok kısmını üretebiliyoruz.böylece sihanın radar kesit görüntüsünü dahada küçültebiliriz.ts 1400 ün turbojet şekli bu minyatür siha yı uçuracak gücü üretebilir.radar soğurucu boyada kullanabiliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu