AKYA Ağır Sınıf Torpido

Roketsan-ATMACA-Banner

AKYA Ağır Sınıf Torpido, milli imkanlarla Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilmiştir ve Türkiye’nin ilk milli torpido mühimmatıdır.

2009 yılında başlatılan proje kapsamında Roketsan tarafından geliştirilen AKYA Torpidosu, denizaltı platformları tarafından sualtı veyahut su üstü hedeflerin imhası için kullanılacaktır.

STM Banner

AKYA tümüyle milli imkanlarla geliştirilmiş, denizaltılardan çeşitli sınıf denizaltı ve suustü hedeflerine angajman yeteneğine sahip yeni nesil ağır sınıf torpidodur. AKYA yüksek hız, uzun menzil, aktif/pasif sonar başlığı, dahili ve fiberoptik kablo üzerinden harici güdüm özelliğine sahiptir. Ayrıca su üstü hedeflerine karşı dümen suyu güdümü de kullanılmaktadır.

Roketsan, 2021 yılı içerisinde AKYA Eğitim Torpidosu teslimatlarına başlamıştır. İlk olarak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Preveze Sınıfı Denizaltılarda kullanıma alınan AKYA Torpidosu, Mart 2022’de Milli Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi MÜREN vasıtasıyla başarılı atış gerçekleştirmiştir.

AKYA-Ağır-Sınıf-Torpido

AKYA Harp Torpidosu teslimatlarının ise 2022 yılı içerisinde başlayacağı tahmin edilmektedir. Türk Donanması envanterinde bulunan Alman üretimi DM2A4 ve ABD üretimi Mk46 torpidolarına benzer ve hatta üstün özelliklere sahip AKYA Ağır Sınıf Torpido’nun, ilerleyen döneme Gür ve Reis Sınıfı Denizaltı platformlarına da entegre edileceği öngörülmektedir. Yurtdışından ağır sınıf torpido tedarikinde yaşanan zorlukların da AKYA ile giderilmesi sağlanmaktadır.

Şu ana kadar AKYA ile 60 adetten fazla atışlı test gerçekleştiren Roketsan’ın, kabul faaliyetleri kapsamında ise ‘Harp Torpidosu ile Hedef Platforma Yönelik Patlatma Testi’ gerçekleştirdiği tahmin edilmektedir.

AKYA Ağır Sınıf Torpido Teknik Özellikleri

Menzil50+ kilometre
Sürat45+ Knot
HedeflerDenizaltılar, Su Üstü Gemileri
GüdümAkustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip
Aktif/Pasif Sonar Başlık
Dümen Suyu Güdümü
Güdüm ModuDahili Güdüm
Fiber Optik Kablo ile
Harici Güdüm

TapaYaklaşma Sensörü / Çarpma ile İnfilak
Harp BaşlığıSu Altı Şok Tesirli Duyarsız Harp Başlığı
Kovan TerkYüzerek Terk

ÖNERİLEN İÇERİK: MÜREN ile Millî Torpido AKYA İlk Defa Gerçek Hedefe Atıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu