Retinar Radarları Artırılmış Gerçeklik ile Buluştu

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında aktif olarak kullanılan Retinar Çevre Gözetleme Radarları, yeni Artırılmış Gerçeklik uygulaması Retinar AR ile sahadaki askerin gözü olacak. Hem Türkiye’de hem yurtdışında ilk kez bir radar sisteminin artırılmış gerçeklik ile entegrasyonunu sağlayan Retinar AR, Future Soldier Konferansı’nda (Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı) sergileniyor.     

Meteksan Savunma, Ankara’da düzenlenen ve askerlerin gelecekte üzerlerinde taşıması muhtemel yenilikçi teknolojilere odaklanan “International Future Soldier” (Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı) konferansına, yeni geliştirdiği Retinar AR ile damgasını vurdu.

STM Banner

Sınır ve kritik tesislerin güvenliği için geliştirilen Retinar Çevre Gözetleme Radarları, bulundukları bölge içerisinde hareketli hedefleri tespit ederek operatöre bilgi veriyor. 2015 yılında geliştirilmesi tamamlanan Retinar Çevre Gözetleme Radarları, 2017 yılından itibaren hem yurtiçinde hem de yurtdışında aktif olarak kullanılıyor.

Retinar AR ile, sahadaki asker de Retinar Çevre Gözetleme Radarları tarafından bulunan hedeflerin bilgilerine cep telefonu, tablet PC veya akıllı gözlükler üzerinden erişim sağlayabilecek. Retinar Çevre Gözetleme Radarı ile uzaktan haberleşecek olan askerler etraflarında hareket eden her nesneyi yanlarındaki cep telefonu kamerasını araziye tutarak görebilecek, hatta akıllı gözlük ile hedefin detaylı bilgilerine ulaşabilecek ve böylece üst seviyede arazi ortamında durumsal farkındalık sağlanacak.

retinar ar radarı

Dünya’da ilk kez bir askeri radar sistemini artırılmış gerçeklik ile buluşturan Retinar AR, alanında en yenilikçi teknolojileri barındırıyor. Tamamen Meteksan Savunma ve Simsoft işbirliği ile yerli ve milli olarak geliştirilen Retinar AR, sahadaki askerin gözü olacak.

Meteksan Savunma Radar Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Adil Baktır, Retinar AR hakkında şunları söyledi; “Simsoft- Meteksan Savunma işbirliği ile geliştirdiğimiz Retinar AR teknolojisi, Retinar radarlarının tespit ettiği kara ve hava hedeflerinin askerlerimizin ellerindeki mevcut cihazlarda sanal olarak gözükmesini sağlayarak, arazide ya da sütre gerisinde  çıplak gözle görülemeyen hedefleri askerlerimiz tarafından görünür hale getiriyor. Geleceğin askerinin durumsal farkındalığını arttıran önemli bir teknolojiyi bugünden askerlerimizin beğenisine yerli ve milli bir ürün olarak sunmak bizleri ayrıca gururlandırıyor.”

Meteksan Savunma, COVID-19, Korona Virüs, savunma sanayi, savunma sanayi korona virüs

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan da, bir açıklama yaparak, Retinar AR sistemi hakkında bilgi verdi:

“Meteksan Savunma olarak önemli bir sorumluluk almış, tamamen kendi öz kaynaklarımız ile Retinar Çevre Gözetleme Radarları’nı geliştirmiştik. Bugün bu radar sistemlerimizin hem sınırda, askeri üslerde hem de yurt dışında başarı ile kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz. Yenilikçi bir savunma sanayi şirketi olarak, gelişen teknolojilerin sistemlerimize uyarlanmasına da büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda Artırılmış Gerçeklik teknolojisini Retinar Çevre Gözetleme Radarları ile birleştirerek, sahadaki, operasyondaki askerlerimizin ellerine, ek yeni bir cihaza ihtiyaç duyulmadan, radar hedeflerinin anlık konum bilgilerini aktarmayı sağladık.

Böylece örnek olarak asker cep telefonu kamerasını etrafındaki araziye tuttuğunda, cep telefonu üzerinde farklı bir lokasyonda bulunan Retinar radarlarının bulduğu hedefleri görebilecek veya ileride askerlerimiz akıllı gözlükler kullanmaya başladığında, bu gözlüklerin üzerinde radar bilgilerini gösterebileceğiz. Bu dünyada ilk kez yapılan bir uygulama, bunu iki önemli savunma sanayii şirketinin ortak çalışması halinde Türk mühendislerinin geliştirmiş olmasından büyük memnuniyet duyuyorum.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Meteksan Savunma Kritik Öneme Sahip Nazar Projesinde Sona Yaklaştı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu