Alman Donanması denizaltılarında Rus navigasyonu krizi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya basınından BILD gazetesinin araştırmasına göre; Almanya Deniz Kuvvetleri’nde denizaltılar dahil 100 parça gemi, Rusya üretimi Navigasyon sistemi kullanıyor. 

Baltık Denizi, Almanya’nın zayıf karnı olarak kabul edilir. Rusya’ya ait savaş gemileri Baltık Denizi’nde Alman kıyıları için bir tehdit. Almanya Donanması’nın Baltık Denizi’nde en güvendiği güçlerinden biri ise görünmez bir şekilde çalışan denizaltıları.

STM Banner

Ancak pazar günü yayınlanan BILD araştırmasına göre; Alman savaş gemileri, bir Rus şirketi tarafından geliştirilen Navigasyon cihazlarıyla donatıldı ve bu sistemlerin veri şifrelemesi askeri standartları karşılamaktan oldukça uzakta. Pazar günü BILD’e konuşan bir Alman deniz subayı şunları söyledi: “Elbette verilerimizin yabancı istihbarat servisleri tarafından dinleneceklerinden endişe duyuyoruz.”

BILD’ın iddiasına göre; Alman donanmasının yaklaşık yüz gemisi, 2005 yılında Rus Transas şirketinden yeni navigasyon sistemleriyle donatıldı. Daha sonra hükümet, en modern Alman denizaltıları U-35 (2015’ten beri faaliyette) ve U-36’ya (2016’dan beri faaliyette) “Navi Sailor 4100” (konum, hız, rota için navigasyon cihazı) kurarak Rus Transas’ı tekrar tercih etti.

Yeni Tip Denizaltı Projesi

Rus Transas

Şirket 1990 yılında St. Petersburg’da kuruldu, sivil ve askeri sektörde aktif bir şekilde ürünler çıkartan Transas, geçmişte Rus filosunu savaş simülatörleriyle donattı hatta bunun için Rus Genelkurmay Başkanı General Nikolai Makarov tarafından ödüllendirildi.

Şirket 2018 yılında Fin şirketi Wartsila tarafından satın alındıancak silahlanma bölümü, Rusya’nın elinde kaldı. Eski Transas mühendisleri şimdi Rus ordusu için Silahlı İnsansız Hava Araçları geliştiriyorlar. Güvenlik uzmanlarına göre, Rus güvenlik birimleriyle olan yakın bağları nedeniyle Transas’ın askeri kısmı Batı istihbaratının odak noktası.

2020 yazında Alman Anayasa Koruma Otoritesi, deniz seyrüsefer sistemlerinin yabancı devletler tarafından casusluk ve sabotaj için saldırı faaliyetlerine açık olabileceği konusunda uyardı. BILD’e göre, örneğin bir siber saldırıda, navigasyon verileri ele geçirilebilir ve manipüle edilebilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: TCG PİRİREİS Denizaltısı Mavi Vatan ile buluştu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Belki de yeri değil ama merak ettiğim bir konu olarak; S400 ler standalone çalışıyor, bunları EİRS ile entegre edebilir miyiz? Tabi NATO sisteminden bağımsız olarak. Bilen varsa lütfen yazsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu