Ukrayna Ordusu’ndan Türk savunma sanayii çıkarması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Oleksandr Syrskyi, 23 Mart’ta başlayan Türkiye gezisi kapsamında Türk savunma sanayii şirketleri ASELSAN ve Roketsan’ın tesislerine yönelik bir ziyaret gerçekleşirdi.

24 Mart’ta ASELSAN’ı ziyaret eden Syrskyi’ye ASELSAN Genel Müdür Yardımcıları Bayram Gençcan ve Osman Devrim Fidancı eşlik etti. ASELSAN UKRAINE Genel Direktörü Mehmet Özgüçlü ise Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanına ASELSAN tarafından geliştirilen hava savunma sistemleri, İHASAVAR sistemleri, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri ve ASELSAN’ın tank modernizasyon çözümleri hakkında bilgi verdi.

STM Banner

Dünyanın en büyük ilk 50 savunma sanayii firması arasında bulunan ASELSAN, Eylül 2020’de Ukrayna’da “ASELSAN UKRAINE LLC.” isimli yeni bir şirket kurmuştu.

Edinilen bilgiye göre; yeni kurulan “ASELSAN UKRAINE LLC.” isimli şirketin bütün hisseleri, ASELSAN’a ait. Bu gelişme ile birlikte ASELSAN’ın hisse sahibi olduğu şirket sayısı, 23’e yükselmiş oldu. ASELSAN, Ukrayna’da tank modernizasyonundan tanksavar atıcı kule sistemine kadar birçok ürün ile ilgili faaliyette bulunuyor. Şirket, Ukrayna’daki yerel üretim tesisini de kısa süre önce faaliyete almıştı.

alkar
ALKAR

Kısaltması ASUK olan ASELSAN UKRAINE LLC, Kiev merkezli olan ofisinin açılışını Haziran 2021’de düzenlemeyi planlıyor.

ASUK’un 2021 yılı içerisinde Ukrayna Silah Kuvvetleri ve diğer olası müşteriler için ASELSAN SARP DUAL Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ve ALKAR 120 mm Havan Silah Sistemi ile canlı atış gösterisi yapması bekleniyor.

Roketsan Ziyareti

Syrskyi ve heyetinin Roketsan’ı da ziyaret ettiği belirtildi fakat ziyaretten henüz fotoğraf paylaşılmadı.

MAM-L
Roketsan MAM-L Mühimmatı

Syrskyi: “NATO’ya katılmak için çıktığımız stratejik rotamızda Türkiye’den daha kapsamlı destek almak istiyoruz. Bu bizim için son derece önemli. Türkiye Cumhuriyeti liderliğine Ukrayna’ya sürekli siyasi destek verdiği, Kırım’ın tanımadığı, Silahlı Kuvvetlerimize yaptığı lojistik ve mali yardım için teşekkür ediyoruz. Yaralı askerlerimizin tedavi ve rehabilitasyonunda Türk tarafının yardımı için de müteşekkiriz.”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 23 Mart’ta Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Oleksandr Syrskyi’yi Bakanlık’ta kabul etmişti. Millî Savunma Bakanlığındaki kabulde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar da yer almıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Ordusu’nun Bayraktar TB2’leri Karadeniz’de


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu