Alman Gepard’ları Ukrayna Yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Ukrayna’ya Gepard Kundağı Motorlu Hava Savunma Top Sistemi sevk etmeyi amaçlıyor. Kararın, Ramstein’da gerçekleştirilen konferans esnasında duyurulacağı iddia ediliyor.

Yeni Alman hükümetinin savunma bakanı Christine Lambrecht, Ukrayna’ya daha kabiliyetli silahların gönderilmesi için adımlar atılmasını sağlamak istiyor. Spiegel’e göre bakan, Ramstein üssünde ABD tarafından düzenlenen Ukrayna konferansı sırasında Ukrayna’ya Gepard hava savunma araçlarının gönderileceğini duyuracak.

STM Banner

Ek olarak Hollanda tarafından gönderilen PzH 2000 obüs sistemlerinin kullanılması için Ukraynalı askerlere eğitim verilecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da “Ukrayna’ya Yönelik Savunma ve Güvenlik İstişare Grup Toplantısı” için bugün Almanya / Ramstein’a intikal etti.

Atılacak adımlarla Lambrecht, Ukrayna’ya silah gönderilmemesi konusunda Almanya üzerindeki baskıları azaltmayı amaçlıyor. Ayrıca Almanya tarafından yeni açıklanan 100 milyar €’luk silahlanma paketinin öneminin altı çizilecek. ABD Savunma Sekreteri ve Ukrayna ile AB ülkelerinin savunma liderleri ve NATO genel sekreteri Stoltenberg’in de Ramstein’de olması bekleniyor.

Gepard-2

ABD tarafından yapılan açıklamaya göre şimdiye kadar Ukrayna’ya 3.2 milyar $’lık silah yardımı yaptı ve diğer Avrupa ülkelerinden de daha fazla adım bekliyor.

Gepard Hava Savunma Sistemi

Gepard Almanya tarafından geliştirilmiş Kundağı Motorlu Çok Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemidir. Leopard 1 tankının şasisi üzerinden geliştirilmiş olup 2 adet 35mm GDF top ile donatılmıştır. Atış kontrol radarı ve arama radarına sahip olan Gepard birliklerin çok yakın menzil ve irtifada hava savunmasını yapmak üzere tasarlanmıştır. 2000’li yıllara kadar birçok kez modernizasyon gören sistem halen daha birçok ülkenin envanterinde görev yapmaktadır.

2010 yılında Bundeswehr envanterinden çıkarılan sistemler şuan KMW depolarında durmakta. Ukrayna’ya verilecek Gepard’lar KMW depolarından gönderileceği düşünülüyor. KMW, daha önceden de elindeki Gepard’ları Ukrayna’ya göndermeyi teklif etmiş fakat Alman hükümeti tarafından bu teklif reddedilmişti. Gepard’lar Ukrayna’ya gönderilmesi halinde alçak irtifada görev yapan Rus uçak ve helikopterleri için önemli bir tehdit oluşturacaktır. Ukrayna elinde bulunan Shilka’lara göre çok daha modern ve uzun menzilli.

ÖNERİLEN İÇERİK: Fransa, Ukrayna’ya CAESAR 155mm Obüs Sistemi Sevk Edecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu