Alman Koramiral: Çin Donanması Aşırı Hızlı Büyüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schonbach, Çin’in deniz gücünün “patlayıcı” şekilde büyüdüğünü ve bu durumun endişelere yol açtığını kaydetti.

Singapur’a yönelik bir ziyaret gerçekleştiren Schonbach, Çin donanmasının boyutunu her dört yılda bir Fransız donanmasının tamamı kadar büyüttüğünü belirtti.

STM Banner

“Çin’deki siyasi liderleri anlayabiliyorum… Şimdi ‘büyük bir donanmaya sahip olmak istiyoruz’ diyorlar. Bir mavi su donanması istiyoruz diyorlar. Elbette, aynı zamanda güç göstermek için.”

Mavi su donanması, açık okyanuslarda küresel olarak faaliyet gösterebilen ve kıyıya yakın işlevlerle sınırlı olmayan donanma çeşidi olarak biliniyor.

Bayern Firkateyni Güney Çin Denizi’nde

Schonbach, Çin’e yönelik demeçler verirken Alman Donanmasına ait FGS Bayern (F217) firkateyni ise Singapur’a yönelik liman ziyareti gerçekleştiriyor. Bayern firkateyni, altı ay boyunca Asya-Pasifik bölgesine sevk edildi.

Bu oldukça önemli bir gelişme zira Alman Donanmasına ait bir savaş gemisi yaklaşık 20 yıl sonra ilk kez Güney Çin Denizi sularında görev icra ediyor. Çin’in büyüyen donanması, Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa ve Asya’daki demokrasiler için artan bir endişe kaynağı haline gelmiş durumda.

FGS Bayern (F217) firkateyni/Singapur
FGS Bayern (F217) firkateyni/Singapur

Çin’in askeri gücüyle ilgili yakın tarihte yayımlanan bir rapora göre, ABD Savunma Bakanlığı, Çin’in dünyanın en büyük gemi üreticisi ülkesi olduğunu ve bu çabalarda neredeyse kendi kendine yeterli olduğunu kaydediyor.

Ayrıca Çin’in ikinci yerli uçak gemisinin 2024 yılına kadar hizmete girmesi bekleniyor ve ülkenin 2020’lerin ortalarına kadar 65 ila 70 denizaltıya sahip olacağı öngörülüyor.

Almanya’nın Bayern’i bölgeye sevk etmesi, Berlin’in geçen yıl Hint-Pasifik bölgesi hakkında Avrupa ve Hint-Pasifik ekonomilerinin “küresel tedarik zincirleriyle yakından bağlantılı” olduğunu belirten politika yönergeleri yayınlamasının ardından geldi. Berlin ayrıca yaptığı açıklamada, bölgede güvenlik ve istikrarı olumsuz etkileyen çatışmalar olması durumunda bunun Almanya için de yansımalarının olacağını belirtmişti.

“Bu Sadece Fragman”

Schonbach, Bayern’in bölgeye sevk edilmesinin henüz bir “fragman” olduğunu kaydederek bölgeye daha fazla intikal gerçekleştireceklerini belirtti.

“19 yıl sonra ilk kez savaş alanını kontrol etmek için buradayız. Geçen yıl, Almanya hükümeti Hint-Pasifik için yönergeleri yayınladı. Bu artık ilk adımdır. Bir sonraki adım, muhtemelen, umarım düzenli olarak gelebiliriz. İki veya üç yılda bir.”

Alman Donanması aynı zamanda bölgedeki partnerleriyle (Singapur, Japonya ve Güney Kore) konuşlandırmaları kolaylaştırmak için kalıcı olmayan bir lojistik destek merkezinin kurulması için görüşmeler de yürütüyor.

Bayern firkateyni Ocak 2022’ye kadar Singapur’da kalmaya devam edecek. Ardından ise sonraki liman ziyareti için Vietnam’ın Ho Chi Minh Kenti’ne hareket edecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Asya-Pasifik Ülkeleri Silahlanma Yarışında


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, CNBC

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu