Alman Ordusu’ndan Puma ZMA Modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr, Puma tipi Zırhlı Muharebe Araçlarının (ZMA) modernizasyon çalışmaları için PSM GmbH konsorsiyumu ile sözleşme imzaladı

Rheinmetall ve Krauss-Maffei Wegmann’ın yarı yarıya hisselerine sahip olduğu PSM GmbH konsorsiyumu aracılığıyla yayınlanan sözleşme, Bundeswehr’in Puma ZMA’larının ilk partisinin yükseltilmesini kapsıyor.

STM Banner

Almanya’nın Puma ZMA filosunu modernize etme sözleşmesi, 28 Haziran 2021’de Bundeswehr’in Koblenz’deki ofisinde imzalandı. Bu sözleşmeyi imzalayarak Bundeswehr, operasyonel olarak hazır halde bulunan ve tamamen dijitalleştirilmiş bir ZMA filosu elde etme yönündeki kararlı ilerleyişini sürdürmüş oldu. Sözleşmede, Temmuz 2021’de başlaması kararlaştırılan modernizasyon çalışmalarının 2029’da tamamlanması bekleniyor.

Siparişin ilk aşaması, 154 adet ZMA’yı kapsıyor ve bu da PSM GmbH konsorsiyumu için 1,04 milyar avroluk bir geliri ifade ediyor.

Puma-IFV

Başlanan kapsamlı modernizasyonun ile Bundeswehr’in mevcut 350 araçlık Puma ZMA filosunun ilk partisi, S1 konfigürasyonuna yükseltilecek. Bundeswehr’in 2023’te liderliğini üstleneceği NATO Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü (Very High Joint Readiness Task Force – VJTF)’ne hazırlık olarak, 40 adet Puma ZMA şimdiden S1 statüsüne yükseltildi. Almanya’nın 350 araçlık Puma ZMA filosundan modernizasyon programına, sadece 13 adet sürücü eğitim aracı dahil edilmeyecek.

Puma’nın yeni S1 konfigürasyonu; MELLS çok maksatlı hafif güdümlü füze sistemine, yeni sürücü görüş sistemi gibi ek sensörlere ve geliştirilmiş bir komuta ve kontrol mimarisine sahiptir.

S1 versiyonu Puma ZMA’larda bulunan füzyon modu, gündüz görüşünü yüksek kaliteli bir termal görüntüyle birleştirerek, günün her saatinde hedeflerin erken tespit edilmesini sağlıyor. Puma ZMA’nın S1 konfigürasyonu, bu tip bir sistemi standart bir özellik olarak içeren ilk batılı savaş aracı olma özelliğine sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: GÖKHAN Hava Hava Füzesi ve RamJet’in Önemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu