İspanya Başbakanı’na Litvanya’da Rus Sürprizi

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda’nın Litvanya’daki bir hava üssünde düzenlediği ortak basın toplantısı yarıda kesildi.

Kesintinin nedeni ise ikilinin konuşma yaptığı hangarda yer alan İspanya’ya ait savaş uçağının (Eurofighter Typhoon) Rus savaş uçağını önlemek üzere havalanması.

STM Banner

Litvanya’da bulunan Siauliai Hava Üssü’nde basın toplantısında düzenleyen ikili, konuşmalarına başladıktan 3 dakika sonra pilotların ve teknik ekibin uçağa doğru koşmasıyla konuşmalarını yarıda kesmek zorunda kaldı.

İkili yaşanan durumuna önce anlam veremediği için bir süre konuşmaya devam etti fakat daha sonra hava üssündeki görevliler tarafından kenara çekilmeleri talep edildi. Podyum ve bayraklar kaldırıldı, medya ise uçağın kalkışı için bölgeden uzaklaştırıldı.

Litvanya Devlet Başkanı Nauseda’nın Twitter’da paylaştığı videoda hava üssünde görevli olan bir askerin “Sayın Devlet Başkanı, Alfa Scramble durumu var” dediği duyulabiliyor. Alfa Scramble, nöbet tutan tam yüklü uçakların bir hava ihlali olduğu zaman kullandığı çağrı kodudur. Alfa Scramble görevin gerçek olduğunu ve tatbikat olmadığını belirtir. Tatbikat durumlarında kullanılan scramble kodu ise Tango Scramble’dır.

NATO Baltık Hava Polisliği Misyonu

Litvanya’da konuşlu bulunan İspanyol savaş uçakları, Türkiye’nin de son günlerde dört adet F-16 savaş uçağıyla dahil olduğu NATO Baltık Hava Polisliği misyonunda görev alıyor. Türkiye’nin yer aldığı misyonun tam olarak aynı NATO misyonu olmadığını da not etmek gerekiyor. Türk savaş uçakları, Polonya merkezli bir görev olan “Geliştirilmiş Hava Polisliği” misyonu kapsamında görev icra ediyor.

Rusya’nın Kaliningrad bölgesinden uçuş planı olmadan kalkan Rus savaş uçaklarının bu duruma sebep olduğu anlaşıldı. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada iki adet Su-24 savaş uçağının Baltık Denizi üzerindeki uluslararası sularda planlı bir eğitim uçuşu icra ettiği belirtildi. Bakanlık, hiçbir ülkenin hava sahasının ihlal edilmediğini de not etti.

Sanchez’e Rus Sürprizi

Sanchez, İspanyol Typhoon savaş uçağının kalkışını tamamlamasının ardından konuşmasını sürdürdü ve pilotlara teşekkür etti.

“Az önce de gördüğümüz üzere pilotlarımıza Litvanya’nın toprak bütünlüğünü savunmak için yaptıkları bu zor işten ötürü teşekkür ediyorum.”

Litvanya’da bulunan Siauliai Hava Üssü, 30 Nisan’dan bu yana 7 adet İspanyol Eurofighter savaş uçağına ev sahipliği yapıyor. Baltık Hava Polisliği kapsamında İtalya ise Estonya/Amari Hava Üssü’nde 4 adet F-35 savaş uçağı bulunduruyor.

Baltık Hava Polisliği misyonu, Rus anakarası ile Kaliningrad yerleşim bölgesi arasındaki Baltık Denizi üzerinde uluslararası sular üzerinde uçan Rus askeri uçaklarını rutin olarak yakından takip etme üzerine kurulu. Rus jetleri genellikle bir uçuş planı yapmadan uçuyor.

İspanyol askeri kaynaklara göre Rusya bu olayı kasten Sanchez’in konuşması esnasında gerçekleştirdi. Yetkililere göre son 18 gün boyunca hiçbir olay yaşanmamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Barış Kartalı NATO Tatbikatı kapsamında ilk kez Estonya’da


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, El País

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu