Alman Ordusu’nda H&K G36 devri sona eriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya Silahlı Kuvvetleri; uzun bir süredir kullanmakta olduğu Heckler & Koch üretimi G36 piyade tüfeğini, başka bir yerli firma olan C.G. Haenel üretimi MK556 ile değiştirmeye hazırlanıyor.

Edinile bilgiye göre Almanya Savunma Bakanlığı, söz konusu kararı geçtiğimiz günlerde Berlin Federal Parlamentosu’nda gerçekleştirilen bir oturum esnasında açıkladı. Alman Ordusu için tercih edilen yeni tüfek, Haenel tarafından geliştirilen ve AR-15 tabanlı olan tam otomatik MK556. MK556’nın yarı otomatik bir versiyonu olan CR223 ise halihazırda Almanya’daki polis güçleri ve yabancı ülkeler tarafından kullanılıyor.

STM Banner

Almanya Savunma Bakanlığı’nın aldığı bu karar, Heckler & Koch’un HK416 ve HK433 tekliflerinin kabul edilmediğini resmen doğruluyor. Böylelikle; yıllardır Alman Ordusu’nu donatan ünlü Alman firması HK’nın tahtı, başka bir Alman firması olan C.G. Haenel tarafından sallandırılıyor. HK tarafından geliştirilen HK-33, G-3, HK416A5, HK417 ve MP5 gibi birçok silah; Türk Silahlı Kuvvetleri, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı ve birçok güvenlik birimi tarafından aktif olarak kıllanılıyor.

Heckler & Koch’un CEO’su Jens Bodo Koch, söz konusu karar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu: “Kapsamlı bir yasal incelemeye tabi olarak bu karardan dolayı üzgünüz. Aynı zamanda, hem HK416 hem de HK433’ün kalitesine kesinlikle ikna olduk. Bu kalite, ihale çerçevesinde Bundeswehr tarafından da bize teyit edildi. Rakiplerimizden korkmamıza gerek yok.” Koch, firmanın artık “kararın yasallığını ayrıntılı olarak inceleyeceğini ve tüm yargı fırsatlarına başvuracağını” sözlerine ekledi.

Almanya’nın G36 halefi piyade tüfeği, System Sturmgewehr veya Assault Rifle System olarak bilinen bir program kapsamında tedarik ediliyor. Bu ihale, Alman Silahlı Kuvvetleri’nin (Bundeswehr) yaklaşık 245 milyon Avro bedel ile 120.000 yeni tüfek tedariki için belirlenen bir ihale şartına binaen Nisan 2017’de başlatıldı. O tarihte, silahların ilk seri üretim teslimatları için 2020’nin üçüncü çeyreği için planlanmıştı. İhale, G36 tüfeğine yönelik kapsamlı eleştirilerin ardından dönemin Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in talimatıyla gerçekleşti.

The Drive’a göre G36 ile ilişkili arıza kataloğu, sıcakken (yani uzun ateşleme dönemlerinden sonra) veya ortam sıcaklığındaki hızlı değişiklikler sırasında yapılan ateşlemeler esnasında ortaya çıkan sorunları içeriyordu. Bun sorunlar, isabet sorunu ile sonuçlandı. Bundeswehr, G36’nın eksikliklerinin doğrudan bir sonucu olarak hiçbir askerin gerçekte tehlikede olmadığını doğrulasa da kullanıcı deneyimi – özellikle de yabancı operasyonlarda – özellikle toz, sıcak pus veya yan rüzgar koşullarında silahla ilgili önemli derecede memnuniyetsizliğin altını çizdi.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu