Polonya askeri birliği destek için Türkiye’ye konuşlanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, M28B Bryza Deniz Devriye Uçağı ile 80 personelden oluşan Polonya askeri birliğinin, TAMT misyonu kapsamında Türkiye’ye konuşlanmasını onayladı.

Edinilen bilgiye göre Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda; NATO’nun Türkiye’ye Uyarlanmış Güvence Tedbirleri (TAMT) kapsamında, bir adet M28B Bryza Deniz Devriye Uçağı ile 80 personelden oluşan Polonya askeri birliğinin Türkiye’ye konuşlandırılmasına ilişkin bir kararı imzaladı. Karara binaen Polonya askeri birliği ve ilgili ekipman, Türkiye’ye konuşlanabilecek.

STM Banner

NATO’nun Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 4’üncü maddesi şu şekilde: “Taraflardan herhangi biri, Taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm Taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır.”

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO); son olarak 18 Aralık 2015 tarihli Konsey kararı tahtında, Suriye kaynaklı tehditler sebebi ile Türkiye’ye Uyarlanmış Güvence Tedbirlerini icra etmeye karar vermişti. NATO üyesi ülkeler tarafından Türkiye’ye hava savunma füze sistemi (HSFS) bataryalarının yerleştirilmesi, NATO AWACS (E-3A) uçakları tarafından Türkiye’ye yönelik uçuşların gerçekleştirilmesi ve Doğu Akdeniz’deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler, dördüncü madde kapsamında gerçekleştirilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu