Alman Parlamentosu’ndan Global 6000 tedarikine onay

Roketsan-ATMACA-Banner

Bundestag diye bilinen Alman Federal Meclisi; İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) faaliyetlerinde kullanılacak üç adet Global 6000 uçağının tedarikini onayladı.

Alman Federal Meclisi, Alman Hava Kuvvetleri’i için 750 milyon Avro bedel ile 3 adet Global 6000 uçağının satın alınmasını onayladı. Bu kapsamda 750 milyon Avroluk bütçenin %10’luk kısmı, Global 6000 uçaklarının üreticisi Bombardier’e depozito olarak yatırılacak. Çünkü Bombardier, halihazırda daha üst bir uçağın üretimine geçeceği için Global 6000 üretimini durdurmayı planlıyordu.

STM Banner

Almanya’nın tedarik edeceği üç adet Global 6000 jeti, Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe için İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) konfigürasyonlarına uygun olarak modernize edilecek. Bu kapsamda uçaklar, sinyal istihbaratına uygun faydalı yüklerle teçhiz edilecek.

Global 6000, Türk Hava Kuvvetleri’nin de HAVA-SOJ Projesi için tercih ettiği uçaklar olmuştu. Halihazırda TUSAŞ’ta bulunan 4 adet Global 6000, HAVA-SOJ Projesi kapsamında elektronik harp sistemleri ile donatılacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu