Yunan Apache’lerine İsrail modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrailli Elbit Systems, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan AH-64A Apache Taarruz Helikopterlerini Spike füzeleriyle modernize etmeyi amaçlıyor.

Edinilen bilgiye göre İsrail merkezli Elbit Systems şirketi ile Yunanistan Savunma Bakanlığı, Yunan Ordusu envanterinde bulunan AH-64A Apache Taarruz Helikopterlerinin modernizasyonuyla ilgili olarak bir süredir temas içerisindeler. Elbit Systems, Yunan Ordusu’na ait 19 adet AH-64A Apache Taarruz Helikopteri’ni, SPIKE-NLOS ve SPIKE ER2 Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemlerinin entegrasyonu ile TADS/PNVS hedefleme sisteminde bulunan sensörlerin değiştirilmesini içeren bir modernizasyona tabi tutmayı teklif ediyor. Söz konusu modernizasyon faaliyetinin bedelinin ise 35 milyon ABD Doları olacağı tahmin ediliyor.

STM Banner

Ayrıca SPIKE NLOS ve SPIKE ER2 Füzelerinin, Yunanistan Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan S-70B Aegean Hawk helikopterlerine entegrasyonu da Elbit Systems tarafından sunulan tekliflerin arasında bulunuyor.

SPIKE NLOS

İsrail merkezli RAFAEL Advanced Defense Systems şirketi tarafından geliştirilen SPIKE NLOS, uzun menzilli bir anti-tank güdümlü füze (ATGM) sistemidir. SPIKE ailesinin en uzun menzilli üyesi olan NLOS, yaklaşık 32 kilometre menzile sahiptir. Elektro-Optik güdüm sistemine sahip beşinci nesil bir ATGM sistemi olan SPIKE NLOS, yüksek menzili sebebi ile “Stand-Off ATGM” olarak da anılmaktadır. SPIKE NLOS, Görüş – Ötesi Atış (BLOS) yeteneğine sahip olduğu için oldukça kritik bir füze sistemi.

SPIKE ER2 Füzesi de SPIKE NLOS ile benzer özelliklere sahip olmakla birlikte, 16 kilometre menzile sahiptir.


 

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. İyi hoş ama denizde vurdun mu batıracak, sorunu bitirecek silahlar değil ki bunlar. Burak korvetlerine
    UMTAS da hakeza böyle bir silah. Büyük düşünürlerimizden Hakan Şükür’ün bir vecisesi ile bitireyim gene de : ” Ben bilmem, büyüklerim bilir.”

  2. Ataklara arama ve hedefleme radarı yerleştirerek umtasın aynı şekilde uzun menzillisi yapılabilir.hatta atmacanın atak helikopterine uyumlu modeli geliştirilip 200 km değilde 100 km olanı yapılabilir.bu Yunan İsrail bağlantısınada iyi bir cevap olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu