Alman Patriot sistemleri için modernizasyon kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Patriot Hava Savunma Füze Sistemleri (HSFS), NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) tarafından yürütülen proje ile modernize edilecek.

Edinilen bilgiye göre; NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA), 30 Temmuz 2020 tarihinde Alman parlamentosunun onayını takiben Alman COMLOG firması ile milyonlarca avro değerinde bir sözleşme imzaladı. İmzalanan sözleşme kapsamında Alman Patriot sistemleri; Anti-Taktik Füze (ATM) seviyesinden, Güdümlü Gelişmiş Füze – Taktik Balistik Füze (GEM-T) seviyesine yükseltilecek.

STM Banner

Modernizasyon, NSPA PATRIOT Destek Ortaklığı aracılığıyla sağlanacak. 30 yılı aşkın bir süredir NSPA, şu anda Almanya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, İspanya, Polonya, Romanya ve İsveç’i içeren Avrupa’daki Patriot füze kullanıcıları topluluğuna tedarik, teknik, nakliye ve bakım desteği sağladı.

COMLOG şirketi ise MBDA (Almanya) ile Raytheon (ABD) arasındaki ortak girişimdir ve NSPA PATRIOT Destek Ortaklığı’na ömür devi desteği sağlamaktadır. COMLOG, dünyadaki iki PATRIOT füze bakım tesisinden biri olan NSPA Destek Ortaklığı’nın PATRIOT Füze Tesisini işletmektedir.

Hatırlanacağı üzere ABD Dışişleri Bakanlığı, Temmuz 2019 tarihinde Almanya’ya yönelik PATRIOT PAC-3 MSE ile ilgili olaraktan tahmini maliyeti 401 milyon dolar olan olası bir satışı onaylamıştı. Almanya’nın talep ettiği söz konusu satış, 50 adet PATRIOT PAC-3 MSE Füzesini ve ilgili eğitim, destek, lojistik parçaların satışını içermekteydi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu