ATAK helikopterlerinden Azerbaycan’da tam isabet

Roketsan-ATMACA-Banner

TurAz Kartalı 2020 Tatbikatı kapsamında Azerbaycan’da bulunan TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, belirlenen hedefleri tam isabetle vurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen TurAz Kartalı 2020 Tatbikatı, başarıyla devam ediyor. Tatbikat kapsamında Azerbaycan’a intikal eden Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, belirlenen hedefleri tam isabetle vurdular.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Azerbaycan’da Kara ve Hava unsurlarımızın katılımıyla devam eden TurAz Kartalı Tatbikatı planlandığı gibi başarıyla devam ediyor. Tatbikatta görev yapan ATAK helikopterlerimiz de belirlenen hedefleri tam isabetle imha ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri’nden, şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na 60 adete yakın teslim edildi. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü de ATAK helikopterlerinin üçüncü kullanıcısı olmaya hazırlanıyor.

Çok üstün performans parametrelerine sahip olan ATAK helikopterleri, aynı anda azami 16 adet CİRİT Füzesi, 8 adet L/UMTAS Tanksavar Füzesi, 8 adet Stinger Hava Hava Füzesi veya 76 adet 70mm’lik Güdümsüz Roket ile 500 adet 20mm’lik top mühimmatı taşıma kapasitesine sahipler.

 Atış Görüntüleri: 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu