Almanya’dan 5 adet P-8A Poseidon tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya Savunma Bakanlığı, ABD’den 5 adet P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı tedarikini içeren teklifi onayladı. Alman Donanması için 1.1 milyar Avro bedel ile 5 adet P-8A tedarik edilecek.

Almanya Savunma Bakanlığı, 1.1 milyar Avro karşılığında beş adet Boeing P-8A Poseidon uçağı için Amerikan hükümetinin Yabancı Askeri Satışlar (FMS) süreci kapsamında teklif ve kabul mektubunu imzaladı. Bu sipariş ile birlikte Almanya, Çok Maksatlı Deniz Karakol Uçağı P-8 Poseidon’un; ABD, Avustralya, Hindistan, İngiltere, Norveç, Güney Kore ve Yeni Zelanda’dan sonra 8’inci müşterisi oldu.

STM Banner

Uçaklar, Almanya tarafından 2024’de emekli edilmesi planlanan P-3C Orion uçaklarının yerini alacak. Alman Donanması’nın envanterinde, şu an yaş ortalaması 38 olan sekiz adet P-3C Orion Deniz Karakol Uçağı bulunuyor.

Konuyla ilgili olarak Boeing Başkan Yardımcısı Michael Hostetter tarafından yapılan açıklamada, “Boeing, Almanya’ya dünyanın en yetenekli deniz karakol uçağını sağlamaktan onur duyuyor. Alman Donanması’nın P-8A filosunun göreve hazır olmasını sağlayacak kapsamlı bir destek paketi oluşturmak için ABD hükümeti, Alman hükümeti ve sanayisi ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” İfadelerine yer verildi.

P-8A Poseidon

P-8 Poseidon

Dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinden biri olan Boeing tarafından üretilen P-8A Poseidon çok maksatlı deniz karakol uçağı, 737-800ERX üzerinden Amerikan Donanması için geliştirilmiştir.

P-8A Poseidon, sensör ve mühimmat faydalı yüklerine sahip bir deniz karakol uçağıdır. Halihazırda 30’dan fazla uçak, 300.000’den fazla uçuş saati ile 7 farklı ülkede görev yapmaya devam ediyor. P-8A; denizaltı savunma harbi, istihbarat, gözetleme ve keşif ve arama-kurtarma operasyonları için stratejik bir unsur.

Halihazırda P-8A için parça tedarik eden Aljo Aluminium-Bau Jonischeit GmbH ve Nord-Micro GmbH Alman şirketlerine ek olarak yakın zamanda Boeing, ESG Elektroniksystem-und Logistik-GmbH ve Lufthansa Technik ile sistem entegrasyonu, eğitim, destek ve idame çalışmaları konusunda iş birliği anlaşmaları imzaladı. Boeing, Alman tedarikçilerle çalışarak, Alman Donanması’nın görevlerini yerine getirmek için yüksek operasyonel kabiliyet sağlayacak destek, eğitim ve bakım çözümleri sağlayacak.

P-8A Poseidon

P-8A Poseidon’un Teknik Özellikleri:

Maksimum hız: 907 km/h

Seyir hızı: 815 km/h

Muharebe yarıçapı: 2.222 km

Menzil: 8.300 km

Servis tavanı: 41.000 ft

Mühimmat kapasitesi: Çeşitli mühimmatlar için (AGM-84H/K SLAM-ER, AGM-84 Harpoon, Mark 54 torpido, mayınlar vb.) beş tanesi gövde içinde, 6 tanesi gövde dışında ve kanat altında olmak üzere toplam 11 adet istasyon.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKSUNGUR İHA Sonobuoy atışına hazırlanıyor


Rıfat Onur Çakır / SavunmaSanayiST

AKSUNGUR İHA Sonobuoy atışına hazırlanıyor


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu